Gibraltar

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

'Budeme ho bránit všemi prostředky.' Británie odmítá v rámci brexitu jednat o Gibraltaru

Británie se ostře opřela do Španělska a Evropské unie kvůli Gibraltaru. Odmítá, aby se postavení tohoto území stalo součástí jednání o brexitu. Dohodu o podmínkách odchodu Velké Británie z Evropské unie by mohlo vetovat Španělsko, které si Gibraltar dlouhodobě nárokuje. Varuje před tím dokument Evropské rady, který vytyčuje základní mantinely pro jednání o brexitu.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

'Co s námi bude?' ptají se po brexitu Gibraltařané. Na návrat do Británie ale nepomýšlí

Už týden žijí obyvatelé Gibraltaru v nejistotě, co s nimi bude dál. 96 procent z jeho 30 tisíc obyvatel před týdnem hlasovalo pro setrvání Velké Británie v Evropské unii, jejich krajané ale rozhodli jinak. Gibraltařané se teď ptají, jaké budou jejich další vztahy se Španělskem, které je obklopuje. Týká se to i malého města na jižním cípu Pyrenejského poloostrova. Tamní lidé jsou ale plní odhodlání.

|Milan Kocourek |Zprávy ze světa

Do sporných vod u Gibraltaru připluly britské vojenské lodě, mají se účastnit cvičení

Do gibraltarského přístavu připlula fregata britského námořnictva. Válečná loď Westminster v oblasti ale údajně nijak nesouvisí se současným britsko-španělským sporem. Plavidlo se účastní námořního cvičení ve Středozemním moři a podle britského ministerstva obrany jeho plavba byla v plánu ještě před vypuknutím roztržky. Tu odstartovala stavba umělého útesu na Gibraltaru.

|Milan Kocourek, Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

Spor Španělska a Velké Británie o Gibraltar se vyostřuje. Země ho přirovnávají k boji o Falklandy

Diplomatické přestřelky kvůli Gibraltaru pokračují. Velká Británie pohrozila Španělsku, že napadne zpřísnění kontrol na hranicích Gibraltaru právní cestou. Na hranicích se teď tvoří mnohahodinové fronty, Podle Madridu je to nutné opatření proti pašerákům, ve skutečnosti jde ale o součást vleklého sporu o kontrolu nad britskou enklávou.