Goldman Sachs

|Lenka Kabrhelová, dbr |Zprávy ze světa

V rozporu se sliby? Trump zve do svého týmu vlivného bankéře z Wall Street

Administrativu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí další vlivný bankéř z Wall Street. Takzvaný "přechodný tým" potvrdil, že prezident společnosti Goldman Sachs Gary Cohn bude koordinovat národní ekonomickou politiku. Dosazení veterána z Wall Street na klíčový ekonomický post by přitom mohlo odporovat Trumpovým slovům z předvolební kampaně.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Začaly růst ceny zlata, železa a ropy. Podle analytiků to není na dlouho

Začaly oživovat ceny základních surovin, jako jsou zlato, železná ruda nebo ropa. Spotová cena železné rudy vzrostla v pondělí o více než 18 procent kvůli očekávání, že Čína bude mít v úmyslu zvýšit produkci oceli. Cena zlata vzrostla na 13 měsíční maxima. Růst podpořila naděje, že americký Federální rezervní systém nebude zvyšovat úrokové sazby.

Akcie společnosti Goldman Sachs klesly po článku manažera Smithe o 3,4 procenta

|Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová |Ekonomika

Manažer, který nechce vydělávat na blbečcích. Tak zná celý svět Grega Smithe, dnes už bývalého manažera v londýnské pobočce Goldman Sachs. Jeho článek v New York Times s názvem Proč odcházím z Goldman Sachs vzbudil obrovský zájem. Vyjádřili se k němu snad všichni, kteří na Wall Street něco znamenají. Smith prohlásil, že banka pro kterou pracoval, vydělává na lidech, kteří tomu nerozumí, a o klientech mluví jako o loutkách. Podle bývalého manažera jde o naprostý morální bankrot.