Goldman Sachs

|Lenka Kabrhelová, dbr |Zprávy ze světa

V rozporu se sliby? Trump zve do svého týmu vlivného bankéře z Wall Street

Administrativu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí další vlivný bankéř z Wall Street. Takzvaný "přechodný tým" potvrdil, že prezident společnosti Goldman Sachs Gary Cohn bude koordinovat národní ekonomickou politiku. Dosazení veterána z Wall Street na klíčový ekonomický post by přitom mohlo odporovat Trumpovým slovům z předvolební kampaně.

Začaly růst ceny zlata, železa a ropy. Podle analytiků to není na dlouho

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Začaly oživovat ceny základních surovin, jako jsou zlato, železná ruda nebo ropa. Spotová cena železné rudy vzrostla v pondělí o více než 18 procent kvůli očekávání, že Čína bude mít v úmyslu zvýšit produkci oceli. Cena zlata vzrostla na 13 měsíční maxima. Růst podpořila naděje, že americký Federální rezervní systém nebude zvyšovat úrokové sazby.

|Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová |Ekonomika

Akcie společnosti Goldman Sachs klesly po článku manažera Smithe o 3,4 procenta

Manažer, který nechce vydělávat na blbečcích. Tak zná celý svět Grega Smithe, dnes už bývalého manažera v londýnské pobočce Goldman Sachs. Jeho článek v New York Times s názvem Proč odcházím z Goldman Sachs vzbudil obrovský zájem. Vyjádřili se k němu snad všichni, kteří na Wall Street něco znamenají. Smith prohlásil, že banka pro kterou pracoval, vydělává na lidech, kteří tomu nerozumí, a o klientech mluví jako o loutkách. Podle bývalého manažera jde o naprostý morální bankrot.