Gorbaněvská

Gorbaněvská v textech na iROZHLASU

Postoj Zemana k Ukrajině se neslučuje s názory Gorbaněvské, tvrdí disidenti

|Lenka Jansová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ruští disidenti z roku 1968 dál kritizují prezidenta Miloše Zemana, který udělil in memoriam medaili Za zásluhy Natálii Gorbaněvské - disidentce, která v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě spolu s dalšími sedmi odvážnými lidmi protestovala proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Disidentům vadí, jaké postoje prezident zastává směrem k Ukrajině. Prý se neslučují s názory, které Gorbaněvská zastávala.

|Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Poslanci podpořili návrh ČRo vyznamenat Natálii Gorbaněvskou, přidali i trenéra Sáblíkové

Na červnové schůzi má sněmovna schválit, koho letos navrhne prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. Seznam kandidátů dnes proberou poslanci organizačního výboru. Na výběr mají pestrý mix osobností společenského života. Je mezi nimi třeba zasloužilý dětský psycholog Jaroslav Šturma, trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák nebo kompletní osmička ruských disidentů, kteří pykali za to, že veřejně odsoudili okupaci Československa.

|Petra Benešová, kap, Vladimír Křivka |Zprávy z domova

ČRo chce řád pro Gorbaněvskou a další disidenty, kteří odmítli okupaci

Zastali se okupovaného Československa a sami skončili v pracovních lágrech nebo na psychiatrických klinikách. Odvážný protest osmi ruských disidentů ze srpna 1968 přesto dosud stát nijak neocenil. Napravit to chce Český rozhlas. Skupině okolo Natálie Gorbaněvské navrhuje udělit řád za zásluhy o demokracii. Nominovat své kandidáty může i veřejnost. Dnes je poslední den, kdy sněmovna přijímá návrhy.