Americká Národní vědecká nadace podpořila už 236 pozdějších držitelů Nobelových cen. A kromě toho třeba i projekty, které vedly k rozvoji internetových vyhledávačů nebo čárových kódů.
Nereplikovatelné studie z oblasti společenských věd v časopisech Science a Nature mají o 300 citací víc než ty solidní. A jen 12 procent z nich obsahuje upozornění, že původní studii nelze zopakovat.
Dominikovi z Brna je 12 let a pomohl zorganizovat uklízecí brigádu ve čtvrti, kde bydlí. Aby mohl pořádně vyčistit místní potok, potřeboval na to dobré nářadí. A tak si na jeho nákup zažádal o grant.
Program Erasmus pomáhá studentům získat jak mnohem lepší jazykové znalosti, tak si studiem svého oboru v jiné zemi a jiném prostředí rozšířit své obzory.
Historik Michal Frankl serveru iROZHLAS.cz řekl, že prezidentův mluvčí jen potvrzuje jeho slova o „strašně nízké úrovni debaty o uprchlících v českých médiích a na veřejnosti“.
Grant s názvem ERC uděluje každoročně Evropská výzkumná rada. Mezi oceněnými je astrofyzik Ondřej Pejcha, bioložka Kateřina Sam nebo biolog Marek Mráz, s kterým o grantu hovořil Radiožurnál.
Karlova univerzita dostane grant v hodnotě 52 milionů korun. Matematik Jaroslav Nešetřil obdržel peníze od Evropské výzkumné rady na zkoumání matematické teorie dynamických sítí.
Mobilní hospice v Česku nemají příliš dlouhou tradici. Díky nim ale nemusí nevyléčitelně nemocní pacienti končit v nemocnicích. Řada mobilních hospiců ale řeší problémy s financováním.
Lidovou poezií a tradičními vesnickými zvyky je inspirován první český celovečerní loutkový a kreslený film Špalíček, který v roce 1947 natočil Jiří Trnka. V digitálně restaurované verzi díky grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a podpoře ministerstva kultury ho do českých kin vrátí od 23. března Národní filmový archiv.
Britské univerzity si lámou hlavu nad tím, jak zmírnit dopady brexitu. Některé vysoké školy, včetně těch nejprestižnějších, zvažují zřízení univerzitních „kampusů“ na evropském kontinentu, aby nepřišly o cenné zdroje financování i vědecké spolupráce. Už teď ostrovní univerzity zaznamenaly pokles zájmu o studium ze strany občanů členských států EU.
Strany, které jsou podle europoslanců krajně pravicové, nejspíš přijdou o miliony korun z evropských peněz. Evropský parlament odmítá vyplatit pravidelný grant Alianci pro mír a svobodu. Do tohoto sdružení patří mezi jinými řecký Zlatý úsvit, slovenští Kotlebovci ale také česká Dělnická strana sociální spravedlnosti. Podle europoslanců jde o nedemokratické strany a na peníze tak nemají nárok.
Fyzik Pavel Jelínek získal třicetimilionovou Akademickou prémii. Jde o největší grant, který se v České republice udílí. Ocenění je určené badatelům, kteří v mezinárodním měřítku patří ke špičce svého oboru. O udělení prémie rozhoduje předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Ministerstvo zdravotnictví nově nabízí praktickým lékařům až půlmilionový grant. Žádat o něj mohou ode dneška ti, kteří si otevřou praxi v odlehlém regionu, kde dlouhodobě nikdo neordinuje. Polovina peněz půjde na vybavení ordinace, druhá na plat zdravotní sestry. Pro tento rok ministerstvo vyčlenilo částku 5 milionů korun.
Do konce března se mladí čeští vědci můžou přihlásit o takzvaný Neuron Impuls. Jde o milionový grant na výzkum v šesti oborech. Loni ho získala Anna Fučíková na výzkum nanokrystalů.
Janě Roithové se jako první české vědkyni podařilo získat podruhé prestižní grant od Evropské výzkumné rady. Roithová vede katedru organické chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Rada podpoří její práci částkou přes jeden a půl milionu eur, to je v přepočtu zhruba 43 milionů korun.
Pražské Divadlo Na Fidlovačce podle jeho ředitelky Elišky Balzerové letos skončí. Balzerová to řekla Českému rozhlasu Dvojka. Divadlo nezískalo od pražského magistrátu grant na svou činnost.
Grantovou agenturu České republiky, která rozděluje peníze na základní výzkum, opět kritizují vědci. Nelíbí se jim, podle jakých pravidel se hodnotí a financují vědecké projekty. Naposledy se badatelé dostali s agenturou do sporu kvůli výzkumným záměrům z humanitních věd. Na případ dnes upozornily Lidové noviny.
Činoherní studio v Ústí nad Labem má dnes poslední možnost požádat o osmimilionový grant od města. Trvají na tom radní i správní rada divadla. To ale dosud odmítalo o peníze soutěžit.
Ústecké Činoherní studio požádá město o osmimilionový grant na studiová představení. Herci ale podle uměleckého šéfa Filipa Nuckollse zatím dál hrát nebudou. Divadlo totiž nemůže zajistit peníze na provoz už teď v únoru. Divadlo zároveň vyzvalo zastupitele, aby grantové řízení o celkem dvanáct milionů korun na činohru zrušilo.
Činoherní studio v Ústí nad Labem od víkendu kvůli nejasnému financování nehraje. Město, které až doteď provoz divadla dotovalo, chce nově vypisovat na činohru v Ústí granty. V rozpočtu je na činohru 12 milionů korun, a tak se řada zastupitelů i vedení divadla domnívaly, že jsou právě pro Činoherní studio. Nevěděli prý, že radní chtějí částku rozdělit formou grantů pro obě ústecká divadla.
Nové stromy, expozice starého luštírenství i zázemí pro turisty. Město Písek v letošním roce investuje do přírodně-naučného areálu Semice Flekačky necelých 600 tisíc korun. Půl milionu dostane město z grantu ministerstva životního prostředí.
Sokolov schválil granty a dotace na letošní rok. Loni radnice sportovce, kulturu, sociální služby a další podpůrné činnosti dotovala téměř 19 miliony korun. V podobném rozměru se ponese podpora i v tomto roce. Do sportu ale půjde méně peněz než loni. Přesto sportovci dostanou tradičně největší finanční injekci.
Vybraná česká univerzita nebo vědecký ústav může získat desítky milionů korun na zaplacení těch nejlepších vědců. Evropská komise vypisuje 5 grantů, nazvaných ERA Chairs. V každém z nich je na 5 let 2,4 milionu eur, tedy přes 60 milionů korun. Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš tuto aktivitu vítá, upozorňuje ale, že získat grant může být poměrně složité.
V indickém Dillí žije mnoho barmánksých exulantů. V nastartování jejich podnikání, které slouží k elementární obživě, napomáhá i český grant. Na rozjezd občerstvení s oblíbenými taštičkami Momo stačilo pět tisíc kurun.
Stereotypní myšlení Čechů a také jejich předsudky vůči menšinám v Česku budou stěžejními tématy tří nových dokumentárních filmů. Netradiční formou v nich filmaři odkryjí život rómských, muslimských a vietnamských komunit. Snímky právě vznikají za podpory amerického vládního grantu. Autoři s nimi pak chtějí vyrazit na diskuze do škol a na veřejné debaty.
Čeští absolventi studijních programů amerického ministerstva zahraničí uspěli v mezinárodní konkurenci. Jako jedni z mála Evropanů získali grant americké vlády na 29 tisíc dolarů, který má podpořit dialog mezi většinovou populací a menšinami v Česku. Vzniknout by tak do několika měsíců mohly dokumentární filmy, které netradiční formou ukáží i na předsudky a stereotypní myšlení v české společnosti. Autoři s nimi pak chtějí vyrazit na diskuze do škol.
Mimopražské školy dostanou na zvýšení kvality vzdělávání další peníze z Evropské unie. Ministerstvo školství jim přes kraje pošle 3,6 miliardy korun v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.