Do svých lesů mohli vlastníci až v roce 2020, když pyrotechnici vyčistili celou lokalitu. Posudky znalců určily škodu na 6 868 302 korun. Částka zahrnovala zničené dřevo i ušlý zisk.
Podle výroční zprávy BIS bezpečnost v Česku loni nejvíce ohrožovalo Rusko. Kontrarozvědka vůbec poprvé varuje před hrozbami, které přináší automatické vytváření textů nebo obrázků umělou inteligencí.
Společnost Redut podle poznatků britské rozvědky řídí a financuje vojenská zpravodajská služba GRU ruského generálního štábu. Personál společnosti nejspíše čítá více než 7000 mužů.
Protiteroristická policie v minulosti veřejně hovořila o rostoucím množství času, který věnuje šetřením různých podezření na ohrožení státu a špionáž, zejména v souvislosti s Ruskem.
Iniciativa skupiny poslanců ke zřízení komise vznikla zejména v souvislosti s několika jednáními sněmovního bezpečnostního výboru o nakládání s utajovanými zprávami na Hradě.
Za dobu od tohoto oznámení se ale i kvůli ruském útoku na Ukrajinu vyšetřování výbuchu uzavřít nepodařilo. Místní obyvatele navíc trápí nedokončený hloubkový pyrotechnický průzkum lokality.
Uniklé dokumenty reportéři konzultovali nejen s odborníky na kybernetickou bezpečnost, ale také i s evropskými zpravodajskými agenturami. „Mnoho z nich o tom už vědělo,“ říká jeden z investigativců.
Reportéři Radiožurnálu zjistili, že zaměstnanci prezidentské kanceláře, kteří měli v minulém roce přijít do Sněmovny objasnit okolnosti mimořádné skartace, byli údajně zastrašováni.
Investigativní tým Radiožurnálu letos upozornil na podivné skartace přímo v prezidentské kanceláři. Reportéři zjistili, že zaměstnanci Hradu skartovali narychlo stovky utajovaných dokumentů.
Pražský hrad skartoval narychlo utajované zprávy loni na podzim. Mimo jiné i utajovanou zprávu k výbuchům muničních skladů ve Vrběticích, za kterými podle policie stála ruská vojenská rozvědka GRU.
Kniha sleduje příběh falešných islamistických útoků na Moskvu a další ruská města, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Naplánovaná akce FSB měla za cíl dosadit Putina na post prezidenta.
Nejhůře nahraditelné mohou být podle expertů ztráty důstojníků speciálních sil. Výcvik poručíka trvá nejméně čtyři roky. Aby jako kapitán velel rotě, potřebuje zkušenosti a další čtyři roky.
Mezi důstojníky velitelství Severoatlantické aliance a amerického námořnictva v italské Neapoli se několik let pohybovala rozvědčice ruské vojenské tajné služby GRU.
V době, kdy manželský pár podával žádost o politický azyl, ještě nefungovala stávající praxe, v rámci které se k žádostem o občanství musí vyjádřit i Policie České republiky a tři tajné služby.
Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že rozbila síť agentů pracujících pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU, do níž byl zapojen také ukrajinský poslanec Andrij Derkač.
V kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, za kterými stála podle policie ruská tajná služba GRU, se objevila nová fakta. Kriminalisté podezřívají obchodníka a jeho manželku ze špionáže.
Po ruské invazi na Ukrajinu Česko zareagovalo dalším diplomatickým krokem, když odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně, což znamenalo další snížení početního stavu.
Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žaček (ODS) na twitteru oznámil, že na jednání bude pozvaný navíc i zástupce Národního bezpečnostního úřadu.
Nejbližší okolí prezidenta Zemana nemá bezpečnostní prověrku, aby se mohlo seznamovat s tajnými materiály – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře.
Radiožurnálu a týdeníku Respekt potvrdily tři důvěryhodné zdroje, že pozornost se vedle Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina zaměřuje i na spolupracovníka nájemce skladů firmy Imex Group.
Zapojení ruské rozvědky do výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku vyšlo najevo v dubnu 2021. Strůjci výbuchu měli být dva členové GRU. Reportéři Radiožurnálu zmapovali českou stopu v celém případu.
V ruské odpovědi podle Deníku N stojí, že s ohledem na ochranu výsostných zájmů Ruské federace země právní pomoc vyřizovat nebude. Žádost podle státního zastupitelství Česko odeslalo do více zemí.
Spolková vláda má podle mluvčí spolehlivé informace o tom, že aktivity hackerské skupiny Ghostwriter se dají připsat představitelům ruského režimu nebo ruské vojenské rozvědce GRU.
„V úterý budu vypovídat na policii. Pravdivě popíšu, jak to probíhalo. Je evidentní, že tam k žádnému trestnému činu nedošlo,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie Terezie Tománkové.
Putin měl ve středu tradiční televizní představení s názvem Přímá linka. Plní během ní přání těch, kteří byli vybráni, aby mu položili otázku. Nás ale více zajímá nepřímá odpověď ruského prezidenta.