The Guardian

|David Koubek |Zprávy ze světa

Britské banky praly roky špinavé peníze z Ruska. Zapletený je i Putinův bratranec, píše Guardian

Britské banky podle úterního vydání deníku The Guardian praly špinavé peníze z Ruska. A to ve velkých sumách, celkem to mělo být na české koruny nejméně 500 miliard. Peníze měli údajně prát lidé s vazbami na ruskou vládu i na někdejší tajnou službu KGB a na otázky vyšetřovatelů musejí odpovídat i známé britské banky.

|Lenka Davidová |Zprávy ze světa

Tajná nahrávka: Mayová v květnu v soukromém projevu varovala před brexitem

Britská první ministryně Theresa Mayová v květnu ostře varovala před dopady brexitu. Vyplývá to z uniklé nahrávky jejího květnového soukromého projevu pro bankovní společnost Goldman Sachs, kterou získal deník The Guardian. Její postoj měsíc před referendem o setrvání země v unii tak podle deníku kontrastuje s nedávnými výroky před konzervativní stranou, kdy Mayová řekla, že je důležitější omezit volný pohyb lidí z unie před společným evropským trhem.

| dp |Zprávy ze světa

Česko vyhlásilo válku ruské propagandě. Zeman postoje Moskvy podporuje, píše The Guardian

O plánovaném boji Ministerstva vnitra České republiky proti ruské propagandě v zemi píšou zahraniční média. „Chceme se dostat do každého chytrého telefonu,“ cituje britský deník The Guardian ministra vnitra Milana Chovance. Podle agentury Reuters se Česko sice připojilo ke společnému postoji EU vůči Rusku, mnoho politiků, zejména Miloš Zeman, však podpořilo třeba ruský pohled na situaci na východě Ukrajiny nebo tvrdilo, že tam nikdy žádní ruští vojáci nebyli.

|Jiří Hošek, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Američané odposlouchávali řadu politických špiček, píše Guardian. Má prý důkazy

Britský Guardian má důkazy, že americká Národní bezpečnostní agentura NSA skutečně monitorovala hovory předních světových státníků. Vyplývá to z materiálů, které deníku předal bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden. Kvůli údajnému sledování mobilních hovorů kancléřky Merkelové se bouří hlavně Německo.