Hadždž

Hadždž v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Írán viní saúdské úřady z odpovědnosti za čtvrteční tragédii na pouti v Mekce

Saúdská vláda musí podle Íránu přijmout odpovědnost za čtvrteční tragédii na pouti v Mekce. Prohlásil to íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. V tlačenici zemřelo také více než sto Íránců. Celkově si incident vyžádal přes sedm set obětí z řad muslimských poutníků. Čtvrtek se tak stal nejtragičtějším dnem pouti do Mekky za posledních 25 let.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Poutníci do Mekky využívají služeb specializovaných cestovních kanceláří

Pouť do Mekky představuje pro muslimy hluboký duchovní zážitek. Pro cestovní kanceláře či hoteliéry je ale hadždž zároveň velkým byznysem. Do Saúdské Arábie se musejí přesunout až tři miliony poutníků, kteří asi týden před začátkem rituálů obsadí hotely v posvátných městech. Muslimové hrdě poukazují na to, že během náboženských obřadů se sociální rozdíly zcela smývají. Finanční možnosti poutníků jsou přesto dobře patrné.

|Lenka Buriánková, Václav Sochor, Jan Piroch |Zprávy ze světa

V Mekce pokračuje hadždž. Sjely se dva miliony poutníků

Muslimové dnes stoupají na pahorek Arafát, kde se odehrává jeden z nejdůležitějších rituálů pouti do saúdské Mekky. Na Arafátu podle muslimské tradice naposledy kázal prorok Mohamed. V tento den se nad ním údajně otevírají nebesa, aby Bůh vyslyšel modlitby věřících a odpustil jim. Bezpečnost při pouti do Mekky zajišťují policisté a vojáci. Saúdské ministerstvo vnitra minulý týden varovalo před možnými útoky islámských radikálů. Al-Káida ale prohlásila, že je proti jakémukoli útoku na poutníky.

|Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Prasečí chřipka začala zabíjet účastníky pouti do Mekky

Saúdská Arábie hlásí první čtyři úmrtí na prasečí chřipku mezi účastníky velké pouti do Mekky, takzvané hadždže. Oznámila to místní média. Do kolébky islámu se v těchto dnech sjíždějí dva až tři milióny poutníků z celého světa. Představitelé monarchie i dalších muslimských zemí už od jara zvažovali, jak zabránit vypuknutí epidemie, kterou by věřící po návratu rozšířili i do svých zemí.