Hadžič

Zemřel bývalý prezident chorvatských Srbů Goran Hadžić

| ČRo |Zprávy ze světa

Bývalý vůdce chorvatský Srbů Goran Hadžić v úterý zemřel ve věku 57 let, příčinou byl nádor na mozku. Právě kvůli nemoci letos přestal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stíhat někdejšího prezidenta samozvané Republiky Srbská Krajina za válečné zločiny.

|Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Goran Hadžič je už ve vazbě haagského tribunálu

Srbsko vydalo tribunálu OSN Gorana Hadžice, posledního obviněného z válečných zločinů v bývalé Jugoslávii. Bývalého vůdce chorvatských Srbů zatkla srbská policie ve středu v národním parku Fruška Gora na severozápadě Srbska. Hadžič se v lesích před spravedlností skrýval sedm let. Nyní je již ve vazbě haagského soudu.

|Martin Dorazín, Ondřej Černý, Jan Prokeš, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

V Srbsku byl zatčen válečný zločinec Goran Hadžič

Srbská policie zadržela Gorana Hadžiče, poslední velkou rybu mezi podezřelými z válečných zločinů v bývalé Jugoslávii. Srbský prezident Boris Tadič potvrdil na tiskové konferenci jeho identitu. Hadžič byl v první polovině 90. let minulého století vůdcem samozvané republiky Srbská Krajina v Chorvatsku. Spravedlnosti unikal od roku 2004, kdy ho mezinárodní tribunál v Haagu obvinil ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, včetně genocidy. Goran Hadžič je posledním na seznamu 161 osob, které mělo Srbsko dopadnout a vydat do Haagu.