Firmy se chystají na povinné zveřejňování výše mezd v nabídkách pracovního místa. Téma deníku E15. A Češi se stěhují do malých bytů, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Brněnský spolek Amerfo zaměstnávající hendikepované stále čeká na 2 miliony korun, které měl dostat od státu na mzdy pro lidi se zdravotním postižením. Peníze spolek vysoudil letos v létě.
Zkušení stárnou a mladí nepřibývají. Proč v Česku chybí posudkoví lékaři? Jak moc to zpomaluje pomoc státu handicapovaným lidem? A bude to někdo řešit?
Co se píše v pondělním tisku? Podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Hosty pořadu Pro a proti byly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
Spolku, který zaměstnává lidi s postižením, ministerstvo kvůli administrativní chybě nevyplatilo příspěvek za 2,2 milionu korun. Hrozilo pak, že bude spolek muset zrušit desítky pracovních míst.
Ministerstvo upravilo pravidla po kritice ombudsmana. Ten se zastal spolku Amerfo, který přišel o příspěvky na lidi s postižením. Amerfo resort žaluje a Krajský soud v Brně má rozhodovat nyní v úterý.
Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl podle Jurečky zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Aktuální příspěvek je 550 korun. Nárůst má zmírnit dopady zdražování.
Když si v obchodě můžete vybrat, kde zaplatit, zvolíte klasickou pokladnu, nebo samoobslužnou? Desítky tisíc signatářů britské petice proti samoobslužným pokladnám mají jasno: není nad lidský faktor.
Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 lidí, další hendikepovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.
Konkrétně se soustředí na údaje, které Národní sportovní agentuře při podání žádosti o dotace poskytl předseda Českého svazu zrakově postižených sportovců Zdeněk Barlok. Ten svou vinu odmítá.
Těžce postižený Adam Peška přicestoval do Tokia i s oběma rodiči. Jeho maminka je totiž i jeho spoluhráčkou v boccie - sportu podobnému francouzskému petánque.
Firmy nebudou muset dokladovat úřadům práce svoji bezdlužnost, pokud budou v době nařízených omezení žádat o příspěvky na zaměstnávání postižených. Čerpat budou moct i peníze z programu Antivirus.
Jak složité je v současné době podobnou akci uspořádat, popsal Radiožurnálu ředitel turnaje a prezident Českého tenisového svazu vozíčkářů Martin Císař.
Aktuální koronavirová krize nutí firmy prodávat své zboží online, řadě prodejců ale chybí potřebné kapacity - téma pro deník E15. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Ministerstvo školství chce zúžit podporu pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami jen na druhy handicapů, které se týkají zejména mentálního postižení či poruch chování.
Nevyjela plošina v tramvaji, jedno kolo stojíš. S takovou překážkou se běžně setkávají lidé na vozíku. Svou zkušenost chtějí ostatním předat vtipným způsobem v nové stolní hře, kterou sami vymýšlí.
Obyvatelé Náměště na Hané podepisují petici proti plánované stavbě domova pro 12 hendikepovaných lidí. Podobnou situaci už letos zažila i Svitávka na Blanensku. Proč budí soužití tak odmítavou reakcí?
Zkušenost s výukou dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami podle průzkumu udělalo kolem 90 procent učitelů. Zhruba 16 procentům se nejobtížněji pracuje s žáky s vývojovými poruchami chování.
Kvalifikační fotbalový zápas mezi Českem a Anglií o účast na mistrovství Evropy budou sledovat i nevidomí fanoušci. Utkání bude doprovázet speciální komentář pro nevidomé a slabozraké.
V současnosti byli sexuální asistenti pouze v Praze ve východních Čechách, nyní přibudou v Českých Budějovicích, v Brně, v Ústeckém kraji. Ročně provedou sexuální pracovníci okolo 250 asistencí.
Několik stovek běžců se podle předběžných odhadů organizátorů zapojilo do tradičního Běhu pro Paraple. Na Landronce si vybírali mezi přibližně pětikilometrovým okruhem a krátkou trasou na 100 metrů.
Veřejná ochránkyně práv od 1. ledna sleduje také dodržování práv postižených lidí. Zaměří se především na vzdělávání, práci, na přístup postižených lidí do budov či na sociální ochranu.
Tělesně nebo duševně postižení lidé to v arabských zemích nemají lehké. Společnost předstírá, že neexistují. Často žijí celý život zavření za zdmi domu. Jejich rodiny je před okolím schovávají a namísto odborné léčby se uchylují k magii. Lidé s postižením jsou tak na Blízkém východě stále jedním ze společenských tabu. Právě v arabských zemích je přitom výskyt zdravotních postižení nadprůměrný. Vzácný případ péče o tyto lidi se nachází v Jeruzalémě.
Tento týden začaly úřady práce poprvé vyplácet vyšší příspěvky na péči. Od 1. srpna totiž stoupl příspěvek pro zdravotně postižené o 10 procent. Lidé s nejvyšším stupněm závislosti tak nově dostávají o 1 200 korun víc, celkem 13 200 korun. Změna bude automatická, lidé nemusejí o navýšení nikde žádat.
Zděšení nad jednou z nejhorších masových vražd od konce 2. světové války, kterou v noci zaznamenalo Japonsko, vyjádřil v rozhovoru pro Český rozhlas japanolog Petr Holý, dlouhodobě žijící v Tokiu. Muž ozbrojený nožem ubodal v léčebně pro psychicky nemocné ve městě Sagamihara 19 lidí. Dalších nejméně 25 zranil.