V šestém ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda Cestopis roku vybrala porota z 39 titulů pět nominovaných. Byl mezi nimi i geografický román Jiřího Černického Kongo severu.
Členové expedice Z101, která jede ve stopách slavné cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, porovnávají mimo jiné místa, která před 74 lety slavní cestovatelé navštívili.
Firma se sídlem v Kopřivnici na Moravě kromě známých nákladních vozidel vyráběla také letadla, vojenská vozidla a dokonce i unikátní Slovenskou strelu – motorový vlak řady M 290.0.
Na nových známkách jsou postavy slavných cestovatelů. Na pozadí známky je schematicky naznačena trasa výprav Hanzelky a Zikmunda v podobě české trikolory a ilustrace z exotických míst.
Baví vás cestování? Tak zbystřete. Radiožurnál právě vyhlašuje soutěž o nejlepší reportáž ze Zápisníku zahraničních zpravodajů, která získá Cenu Hanzelky a Zikmunda.
Po stopách Zikmunda a Hanzelky a jejich snímků z cest po Evropě a Asii se vydala dvojice cestovatelů Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek. V projektu Zikmund 100 chtějí dokumentovat stejná místa 50 let poté.
Byli dva, projeli kus světa a dosáhli toho, čemu se říká nesmrtelnost. Byť už Jiří Hanzelka nežije, s Miroslavem Zikmundem patří k legendám české historie.
Na Štědrý den před 95 lety se narodil cestovatel Jiří Hanzelka, polovina slavné dvojice Hanzelka – Zikmund. Výpravy těchto cestovatelů si lidé mohou i po létech připomenout díky početným knihám, zvukovým či filmovým záznamům, ale mohou také zajít do Národního technického muzea. Tam stojí jejich legendární Tatra 87.
Století Miroslava Zikmunda. Tak se jmenuje celovečerní dokument režiséra Petra Horkého, který měl dnes slavnostní premiéru v pražském kině Lucerna. V pasáži byl už od rána vystaven originální vůz Tatra 87, se kterým legendární cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund projela Afriku a Jižní Ameriku. Od zítřka bude snímek k vidění v kinech.
Bezmála tisíc lidí přišlo v pondělí na předpremiéru životopisného filmu Století Miroslava Zikmunda. Slavnému cestovateli aplaudovalo zaplněné Velké kino ve Zlíně. Celovečerní dokument o neobyčejném životě a díle dvojice Hanzelka a Zikmund natočil režisér Petr Horký.
Zítra tomu bude 67 let od chvíle, kdy se cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmud vydali v Tatře 87 na svoji první velkou cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Radiožurnál u příležitosti tohoto výročí nabídne posluchačům rozhovor s pětadevadesátiletým Miroslavem Zikmundem.
Miroslav Zikmund dnes slaví 95. narozeniny. Narodil se 14. února v Plzni. S Jiřím Hanzelkou vytvořili legendární cestovatelskou dvojici, která projela téměř celý svět. Zažili toho více, než si dnes mnozí dokáží jen představit. Své zážitky poutavě zpracovali v mnoha knihách, filmových dokumentech a rozhlasových reportážích.
Plzeň v těchto dnech hostí jednoho ze svých nejvýznamnějších rodáků. Do města zavítal proslulý cestovatel Miroslav Zikmund, který 14. února oslaví 95. narozeniny. Ten samý den si zároveň připomene i 66 let od chvíle, kdy se svým kolegou Jiřím Hanzelkou vystoupili na Kilimandžáro.
Ve světové premiéře se dnes na jevišti Městského divadla ve Zlíně objeví příběh slavných cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Autorem scénáře je dramaturg Vladimír Fekar, režie se ujal Petr Štindl. Hru nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda spoluvytvářel také samotný dobrodruh Miroslav Zikmund, který žije ve Zlíně a ve svých 94 letech se těší dobrému zdraví a bystré mysli.
Stálá expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně ‚S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly‘ dnes přestává existovat. Pracovníci muzea ji rozeberou a koncem roku sestaví v novém sídle a v nové podobě.
Slavní čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund se po více než šedesáti letech znovu vracejí do Iráku, i když pouze na fotografiích. V bagdádském parlamentu otevřeli výstavu fotografií, které oba dobrodruzi nasnímali v Iráku v roce 1960 během své druhé cesty do Asie.