hašení

hašení v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy ze světa

Polovinu požárů v Izraeli nejspíš založili žháři. Z Haify evakuovali 60 tisíc lidí

Izrael se třetím dnem potýká s požáry, které se vlivem sucha a nepříznivého větru šíří v několika částech země. Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan v tamních médiích řekl, že polovina požárů byla zřejmě založena úmyslně. Policejní mluvčí sdělil, že čtyři osoby podezřelé ze žhářství byly zatčeny a ještě ve čtvrtek stanou před soudem v Jeruzalémě. Z třetího největšího izraelského města Haifa bylo kvůli plamenům evakuováno na 60 tisíc, uvedla izraelská televizní stanice Channel 2.

|Andrea Kratinová, Iva Menšíková |Regiony

Hašení rozsáhlých požárů usnadňuje vrtulník s bambivakem plným vody

Hašení ohně svržením vody ze speciálního vaku ze vzduchu se používá v případech velkých požárů lesních porostů, obilných lánů nebo rozlehlejších objektů. Plnění takového bambivaku si vyzkoušeli profesionálové i hasiči z dobrovolných jednotek Zlínského kraje. Vrtulník, pod kterým je vak pevně zavěšený, pro ně cvičně přistál na letišti Bílá hlína nedaleko Slušovic.

|Evelyna Kulíšková |Regiony

Jediný hořící koš v Praze zaměstná celou hasičskou jednotku. Vyjíždět k nim musí denně

Pražští hasiči musí denně zvládat desítky náročných zásahů u požárů nebo dopravních nehod. K závažným výjezdům ale neustále přibývají i takové, které jejich časem, silami i penězi spíše plýtvají. Prahu totiž dlouhodobě trápí žháři, kteří úmyslně zapalují plastové kontejnery a odpadkové koše. Někdy jsou na vině i nepozorní kuřáci, kteří do košů odhazují hořící nedopalky. Statisíce ročně na tom tratí také majitel kontejnerů, Pražské služby.