Bachaři mu při jednom výslechu drtili palce u nohou. Farář kvílel bolestí, ale ve skutečnosti se vyšetřovatelům v duchu smál, protože mu dali ve vězení příliš velké boty a on prsty pokrčil.
Celkem 38 osobností ocenil prezident Miloš Zeman ve středu u příležitosti výročí založení Československa. Tradiční předávání na Pražském hradě se kvůli epidemii koronaviru nekonalo.
47:51
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Tehdy jsem si opravdu myslel, že lidí s podobným osudem už není moc, a dnes se za svou nevědomost stydím: před sedmnácti lety jich ještě žily tisíce, jen se o ně málokdo zajímal.
Po komunistickém puči generála Heliodora Píku zatkla StB. Jeho obhajobu přijal Rastislav Váhala. V 70. letech byl Milan Hulík jedním z mála advokátů, kteří chtěli hájit disidenty a chartisty.
Kvůli nespravedlivému stíhání otce Heliodora byl Milan Píka propuštěn z armády a byl zatčený a vězněný komunistickým režimem. Milan Píka zemřel letos v březnu.
„Před hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnaný, s čistým svědomím. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl. Vždyť je vše tak průhledné, že jde o politickou vraždu," napsal Heliodor Píka.
Milan Píka za druhé světové války působil v britském královském letectvu (RAF) a po válce byl pronásledován komunistickým režimem. Jeho otce Heliodora v roce 1949 popravili.
Před 70 lety si československý voják Píka u soudu vyslechl tuto větu: „Obžalovaný generál se odsuzuje k trestu smrti provazem.“ O jeho procesu se mluví jako o první justiční vraždě v Československu.
Za druhé světové války velel Píka vojenské misi v Sovětském svazu. Po únoru 1948 ho ale komunistická justice obvinila ze špionáže a zrady a odsoudila k trestu smrti oběšením. Zemřel 21. června 1949.
Film Křišťálový fantom konstruuje velmi nepravděpodobné setkání: snaží se propojit potomky generála Heliodora Píky a prokurátora Karla Vaše, který jej poslal na šibenici. Jak vznikal?
Před sto lety se narodil Karel Vaš, nechvalně známý komunistický prokurátor. V politických procesech na přelomu 40. a 50. let minulého století navrhl stovku rozsudků smrti. Ve 12 případech je soud potvrdil. Horlivý vojenský prokurátor a oddaný služebník strany se podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu významně podílel například na justiční vraždě generála Heliodora Píky.
Na generála Heliodora Píku dnes přišly zavzpomínat před jeho pamětní desku v Praze desítky lidí. Je to 66 let, co tohoto československého vojáka a legionáře popravil komunistický režim. Rodák z Opavska se stal obětí vykonstruovaného procesu.
Váleční veteráni i nejvyšší představitelé státu a armády si před budovou generálního štábu připomněli památku generála Heliodora Píky. Dnes je to přesně 63 let od okamžiku, kdy komunisté významného armádního odborníka a diplomata popravili.