helma

helma v textech na iROZHLASU

|Petr Jansa, kap |Zprávy z domova

Dítě musí mít při jízdě na kole helmu. Když ji ale nemá, nikdo pokutu nedostane

Na silnici v Česku může cyklista mladší 18 let jedině s helmou. Zákon to nařizuje už od roku 2001. Přesto se tato povinnost nedodržuje ve všech případech. Loni zemřeli při nehodách tři cyklisté pod 15 let, kteří při jízdě neměli přilbu. Naposledy před 10 dny v Krnově po srážce s terénním autem zemřel pětiletý chlapec – jel bez přilby a dozoru staršího 15 let. Paradoxně je v Česku takové chování beztrestné. Pokutu za něj nikdo dostat nemůže.

|Klára Bílá, Jitka Englová |Zprávy z domova

Nošení helem na svahu zatím povinné není. Příslušný zákon poslanci nestihli schválit

Na sjezdovkách letos policii nepotkáte. Původně měla hlídat lyžaře, jak dodržují zákon o bezpečnosti na svahu. Kontrolovala by také nošení helem. Připravená norma ale spadla pod stůl - poslanci ji kvůli rozpuštění sněmovny nestihli schválit. A tak bude jen na zvážení lyžařů, jestli si helmu na hlavu nasadí. Přitom s vážným úrazem hlavy končí v nemocnicích stovky lyžařů.

|Eva Kézrová, Tereza Jelínková |Člověk

Besip tým vysvětluje v horách cyklistům, proč nosit ochrannou helmu

Cyklisté v Krkonoších už to znají, ale pro ostatní to může být překvapením. Horská služba ve spolupráci s Besipem kontroluje, jestli mají přilbu. Ze zákona je povinná jen do 18 let, jenže statistiky jsou neúprosné - kdyby všichni cyklisté měli na hlavě přilbu, pak by jich na našich cestách zahynulo až o dvě třetiny méně. A tak se třetí ročník projektu Na kole jen s přilbou rozšířil i do dalších našich hor, o tomto víkendu startuje v Beskydech.

|Jana Čermáková, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Lyžaři i cyklisté mladší 18 let možná budou muset nosit přilby

Lyžaři a snowboardisté pod 18 let by mohli povinně nosit helmu. Sněmovna poslala do dalšího projednávání návrh zákona, který novinku zavádí. Nově by na sjezdovkách měla platit i pravidla pro lyžaře. Obě změny by se týkaly jen značených tratí. Stejnou povinnost by měli i mladí cyklisté při jízdě mimo silnice, netýkala by se běžkařů. Používání helem ze zákona má ale ve sněmovně i odpůrce.