Bronzovou plastiku s názvem Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka převzal Marek Navrátil na zahradě pražského Anežského kláštera. Cenu veřejnosti si odnesla psycholožka Zuzana Němčíková.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
Města a obce by na webových stránkách měly víc vycházet vstříc zdravotně postiženým. Ti by neměli narážet třeba na nepřehledné texty, které jim počítačová čtečka nemůže dobře přenést do mluvené řeči.
Romka, hendikepovaný muž a romantické námluvy v šarištině. Takové jsou ingredience nečekaného letního hitu ve slovenských kinech. Do nich Loli Paradička přilákala za měsíc více než 80 tisíc diváků.
Místo nohou má protézy a patří mezi nejrychlejší muže na 400 metrů na světě. Američan Blake Leeper nemá mezi hendikepovanými sportovci konkurenci podobně jako před lety Jihoafričan Oscar Pistorius.
Třicet čtyři let bez fungujících rukou a nohou. K pohybu užívá Jakub Hříbek kutálení po podlaze vlastním tělem. Pečovatele a návštěvy přitom vnímá ze své perspektivy, tedy hlubokého podhledu.
Polce Natalii Partykové vyrostla pravá ruka jen po loket, přesto ve stolním tenisu úspěšně soupeří se zdravými hráčkami. Výjimečná je ale Partyková odmala. Aktuálně hraje za Hodonín, kam ji přivedla kamarádka Renata Švrdlíková. Spolu nyní hrají i Ligu mistrů.
Dobrovolníkem se může stát každý. I ten, kdo si myslí, že kvůli jeho handicapu to není možné. To se už pět let snaží prostřednictvím kampaně Dobrovolnictví pro všechny ukázat Inex - Sdružení dobrovolných aktivit.
#Jedumaraton je film o nejdelším cyklistickém závodu v Česku, který spojuje svět hendikepovaných a zdravých lidí. A nabízí mnohdy neuvěřitelné příběhy. Jeden z nich prožil devětadvacetiletý Martin Záruba. Před rokem a čtvrt utrpěl těžký úraz, ochrnul, u sportu ale zůstal a mimo jiné už zajel cyklomaraton.
Hendikepovaný lukostřelec David Drahonínský už má ve sbírce zlatou medaili z paralympiády v Pekingu a stříbrnou z Londýna. V pátek večer se pokusí v brazilském Riu de Janeiru potvrdit roli favorita. Rád by totiž svou medailovou sbírku zkompletoval.
Po šesti dnech má česká paralympijská výprava v Riu de Janeiru na svém kontu tři bronzové medaile. K pondělní plavkyně Běly Třebínové přidal úterý nejprve další cenný kov stolní tenista Jiří Suchánek a ve večerním programu také atletka Eva Berná, která obhájila ve vrhu koulí třetí místo z Londýna.
Cyklista Vladimír Vidim - český rekordman v jízdě na vysokém kole má za sebou úspěšně zatím nejdelší cestu. Po trase přes česká města najel víc než tisíc kilometrů. A to kvůli dívce s onemocněním svalstva.
Osmnáctiletá Kateřina Nováková nemůže chodit, ale úsměv byste na její tváři našli častěji než u mnohých zdravých lidí. V minulém roce začala s atletikou a teď patří k hlavním českým nadějím pro Světové hry hendikepované mládeže, které Praha uspořádá přesně za dva týdny. Poradit s oštěpařskou technikou přišel mladé závodnici i světový rekordman Jan Železný.
Příspěvek na péči o zdravotně postižené by se měl od srpna zvýšit o desetinu. Rozhodli o tom poslanci, když schválili novelu zákona o sociálních službách. Pravidla pro přiznávání příspěvků sněmovna nezměnila. Novela teď míří do Senátu.
Na kole nešlape, ale hýbe rukama. Za 18 dnů ujede 5 tisíc kilometrů. Právě tolik měří trasa z polské Lodže do Barcelony ve Španělsku a zpět. Při svém pokusu o překonání vlastního rekordu se hendikepovaný polský cyklista Krzysztof Jarzebski zastavil i v Plzni a v Praze. Teď už míří přes Vratislav domů do Lodže.
Hudební skupina studentů a absolventů pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap se snaží posouvat hranice možného a inspirovat nejen hendikepované. Na Nové scéně pražského Národního divadla teď připravují hru Nefňuka s poselstvím, že nic se nemá vzdávat předem. Premiéra unikátního představení se uskuteční 24. dubna.
V září 2014 bojoval hendikepovaný cyklista Jiří Ježek po těžkém úrazu v silničním závodě o život. Teď se ale šestinásobný vítěz Paralympijských her už v plné síle chystá na vrcholy letošní sezony. V březnu ho čeká světový šampionát na dráze v Itálii, v září paralympiáda v Riu. Testy ukázaly, že tělo 41letého sportovce je na maximální zátěž připraveno.
Hokejista Mladé Boleslavi Dominik Skořepa po červencové nehodě bojuje o návrat do běžného života. Sedm měsíců po vážné nehodě pilně cvičí v Rehabilitačním centru v Kladrubech a našel si netradičního koníčka – vyrábí šály oblíbených sportovních klubů.
Jiří Pleško patřil k úspěšným reprezentantům ve veslování. V daleké Austrálii ale po úrazu ochrnul. Aby nezůstal bez aktivitního pohybu, vrhl se na ragby vozíčkářů. Dnes sní o paralympijských hrách.
Rekordních šestnáct týmů se představilo od pátku do neděle ve dvou pražských halách na turnaji Rugbymania 2015. Nejednalo se o klasické ragby, ale o sport vozíčkářů. Ve dvou divizích se představuje šestnáct týmů.
Už jen deset měsíců schází do zahájení paralympiády v Riu. Mezi adepty na medaile bude zcela určitě patřit hendikepovaný plavec z Českých Budějovic Arnošt Petráček. Ve čtyřiadvaceti letech myslí dokonce na zlato.
I hendikepovaní jedinci mají neskutečné možnosti ke sportovnímu vyžití. Třeba trojici reprezentantů ve sledge hokeji nestačí boje na ledové ploše. Jan Matoušek, Zdeněk Šafránek a Zdeněk Krupička se věnují boxu na vozíku.
Stolní tenis je ideálním sportem pro zdravé i handicapované jedince. Do druhé skupiny patří tři-a-třicetiletý reprezentant Sportovního klubu vozíčkářů Jan Mrázek. Věnuje se i florbalu na vozíku, ale prioritou je ping-pong. Hrával ho totiž i jako zdravý a reprezentuje i na vozíku.
Basketbal je sám o sobě náročný sport. Ještě těžší může být v případě, že ho hrají vozíčkáři. Třeba ti z Pardubic reprezentující tým Wheelchair Basket Studánka. Na jeden z tréninků pozvali i redaktora Českého rozhlasu.
Česká asociace basketbalu na vozíku shání čtvrt milionu korun. Sportovci totiž letěli na mistrovství Evropy do Anglie armádním speciálem, který jim poskytlo ministerstvo obrany. Zatím ale není jasné, kdo částku za cestu zaplatí.
Ani prodělaná dětská obrna nemusí znamenat stop sportovním aktivitám. Příkladem tohoto tvrzení může být Vojtěch Buhr. V Pardubicích se dokonce věnuje ne jednomu, ale hned dvěma sportům najednou. Vedle sledge hokeje brázdí na vozíku také basketbalové palubovky.
Hendikepovaný plavec Arnošt Petráček z Jankova u Českých Budějovic bojuje o tomto víkendu na mezinárodních závodech v Berlíně. Už v této fázi sezony si totiž brousí zuby na svoji třetí účast na paralympijských hrách.