hendikepovaní

hendikepovaní v textech na iROZHLASU

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

V Peci pod Sněžkou se učí lyžovat hendikepovaní. Za týden se to naučí každý, říká vedoucí kurzu

Na sjezdovce za Husovou chatou v Peci pod Sněžkou se koná kurs lyžování beznohých, vozíčkářů a dalších lidí s hendikepem. Pořádá ho Fakulta tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity, která před třemi lety otevřela studijní obor tělesná výchova a sport pro osoby se specifickými potřebami. Studenti společně s pedagogy během týdenního kurzu naučí lyžovat skoro každého.

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Loni poslali Češi na charitu téměř 7 miliard. V oblibě jsou hlavně sociální projekty

Češi si 29. listopadu poprvé připomínají Den dárců. Za celý loňský rok podpořili charitativní projekty téměř sedmi miliardami korun, vychází to ze statistik Fóra dárců. Nejčastěji lidé přispívají na sociální projekty a podporu handicapovaných. Téměř třetina všech peněz se v Česku vybere před Vánoci. Kdo chce přispět potřebným, může si aktuálně vybrat z víc než 1300 set sbírek po celé republice.

|Stanislav Zbyněk, Jakub Marek |Ostatní sporty

Vyhrál Zlatou tretru, ale do Ria se asi nepodívá. Protéza ho může zvýhodňovat

Hendikepovaný sportovec Markus Rehm nejspíš nebude historicky druhým atletem se zdravotním postižením v olympijských soutěžích. Dálkař, který má pod kolenem amputovanou odrazovou nohu, totiž musí dokázat, že mu protéza nedává žádnou výhodu. A to se mu zatím nepovedlo. A protože do zapálení olympijského ohně v Riu zbývá 37 dnů, naděje se neustále snižuje.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Do konce roku si musí hendikepovaní zažádat o nový průkaz, jinak je čekají komplikace

Už jen necelé dva měsíce mají lidé se zdravotním postižením na výměnu průkazu. Díky němu mají nárok třeba na místo v tramvaji, slevu na jízdné nebo jízdenku pro svůj doprovod zdarma. S výměnou by neměli hendikepovaní otálet, pokud ji nestihnout do konce roku, čeká je přezkoumání zdravotního stavu u posudkového lékaře. O výměnu karty by mělo požádat ještě 70 tisíc lidí.

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

V Česku pracuje prvních pět sexuálních asistentek pro hendikepované

Česko má prvních pět sexuálních asistentek pro lidi s postižením. Ženy, které proškolila organizace Rozkoš bez rizika, se můžou klientů dotýkat, mít s nimi sex, ale třeba také pomáhat párům se začátkem intimního života. Za poskytované služby zákazníci ženám zaplatí. Sexuální asistence funguje hned v několika západoevropských zemích, třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Dánsku.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Příspěvek na péči se zřejmě zvýší v půlce příštího roku. Zatím se neví, o kolik

Příspěvek na péči pro hendikepované a seniory se nejspíš zvýší od července příštího roku. Není ale zatím jasné, o kolik. Vyplynulo to z jednání členů vládní koalice s Národní radou osob se zdravotním postižením. Její předseda Václav Krása chtěl přesvědčit premiéra, ministryni práce a ministra financí, aby se příspěvek zvýšil o 10 procent už od ledna příštího roku. Taková varianta je ale po dnešním jednání nereálná.