Poruchy autistického spektra nebo kombinované postižení, dětí se speciálními vzdělávacími potřebami přibývá. Kapacity speciálních základních škol jsou ale omezené.
V Brně vytipovali na 150 bariér, které lidem se smyslovým postižením komplikují cesty hromadnou dopravou. Nevidomým chybí některé informace ve zvuku, neslyšící se varování často nedozví pomocí textu.
Zaměstnavatel může toto nařízení plnit různě, například odběrem výrobků nebo služeb od společností, které zaměstnávají více než padesát procent osob se zdravotním postižením.
Firmy se chystají na povinné zveřejňování výše mezd v nabídkách pracovního místa. Téma deníku E15. A Češi se stěhují do malých bytů, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Co se píše v pondělním tisku? Podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Hosty pořadu Pro a proti byly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
Ministerstvo upravilo pravidla po kritice ombudsmana. Ten se zastal spolku Amerfo, který přišel o příspěvky na lidi s postižením. Amerfo resort žaluje a Krajský soud v Brně má rozhodovat nyní v úterý.
Některé firmy opět přechází na práci z domova. Zvažují přitom, že by zaměstnancům proplácely příspěvek na energie, píšou Hospodářské noviny. Bližší informace nabízí výběr z médií.
Bronzovou plastiku s názvem Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka převzal Marek Navrátil na zahradě pražského Anežského kláštera. Cenu veřejnosti si odnesla psycholožka Zuzana Němčíková.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
V pátečním vydání tuzemských deníků se dočtete třeba o tom, že kvůli koronavirové krizi bylo v červnu bez zaměstnání skoro 37 tisíc osob se zdravotním postižením.
Podle ministerstva dopravy i národního dopravce jde ale nejspíš o ojedinělý incident. Mluvčí Národní rady osob se zdravotním postižením ale uvedla, že se s podobnými stížnostmi setkávají často.
Města a obce by na webových stránkách měly víc vycházet vstříc zdravotně postiženým. Ti by neměli narážet třeba na nepřehledné texty, které jim počítačová čtečka nemůže dobře přenést do mluvené řeči.
Organizace Freya zahájila před nedávnem nový kurz, do kterého vybrala více než deset sexuálních asistentek i asistentů. „Pravděpodobně začíná další etapa této služby,“ řekla terapeutka Lucie Šídová.
Tři lidé, ochrnutí od pasu dolů, mohou díky elektrickému stimulátoru implantovanému do těla po měsících intenzivní rehabilitace opět samostatně stát a ujít několik kroků.
Státní příspěvek pro zaměstnávání hendikepovaných se má zvíšit na 12 tisíc korun měsíčně. Poslanci schválili vládní návrh zákona o zaměstnanosti. Dotace je určena hlavně pro takzvané chráněné dílny.
Na sjezdovce za Husovou chatou v Peci pod Sněžkou se koná kurs lyžování beznohých, vozíčkářů a dalších lidí s hendikepem. Pořádá ho Fakulta tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity, která před třemi lety otevřela studijní obor tělesná výchova a sport pro osoby se specifickými potřebami. Studenti společně s pedagogy během týdenního kurzu naučí lyžovat skoro každého.
Zdravotně postiženým osobám se od ledna zvýší minimální mzda, pro jejich zaměstnavatele to je komplikace. Ti, kteří zaměstnávají více než padesát procent handicapovaných lidí, budou muset platit více na výplatách, ale zatím nemají od státu garantováno, že se jim zvýší příspěvek na mzdy.
Češi si 29. listopadu poprvé připomínají Den dárců. Za celý loňský rok podpořili charitativní projekty téměř sedmi miliardami korun, vychází to ze statistik Fóra dárců. Nejčastěji lidé přispívají na sociální projekty a podporu handicapovaných. Téměř třetina všech peněz se v Česku vybere před Vánoci. Kdo chce přispět potřebným, může si aktuálně vybrat z víc než 1300 set sbírek po celé republice.
V Riu de Janeiru začínají dnes večer paralympijské hry. Přestože se v brazilském městě snaží, spousta míst zůstává hendikepovaným nedostupná. S problémy a nedodělky se lidé s postižením setkávají ve většině dopravních prostředků, plně bezbariérová jen pouze krátká síť tramvají.
Dva tělesně postižené chtějí vynést tam, kam se většina zdravých lidí neodváží ani v myšlenkách. Skupina horských šerpů chce přejít masiv nejvyšší hory Alp Mont Blanc s hendikepovanými na zádech. Na svůj výkon se připravovali v Beskydech, s postiženými nebo zátěží zdolávali Lysou horu.
Hendikepovaný sportovec Markus Rehm nejspíš nebude historicky druhým atletem se zdravotním postižením v olympijských soutěžích. Dálkař, který má pod kolenem amputovanou odrazovou nohu, totiž musí dokázat, že mu protéza nedává žádnou výhodu. A to se mu zatím nepovedlo. A protože do zapálení olympijského ohně v Riu zbývá 37 dnů, naděje se neustále snižuje.
Lidé, kteří se neobejdou bez cizí pomoci, by mohli od 1. srpna 2016 dostávat o 10 procent vyšší příspěvek. Zajistit to má novela o sociálních službách, kterou schválila vláda. Příspěvek nebyl valorizován devět let.
Už jen necelé dva měsíce mají lidé se zdravotním postižením na výměnu průkazu. Díky němu mají nárok třeba na místo v tramvaji, slevu na jízdné nebo jízdenku pro svůj doprovod zdarma. S výměnou by neměli hendikepovaní otálet, pokud ji nestihnout do konce roku, čeká je přezkoumání zdravotního stavu u posudkového lékaře. O výměnu karty by mělo požádat ještě 70 tisíc lidí.