Herman Daniel

| ČTK, ČRo, MOS , Kateřina Golasovská, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Herman: Prezident Zeman mi řekl, že za schůzku s dalajlamou nevyznamená mého strýce

Pražský hrad údajně vyzval Daniela Hermana (KDU-ČSL), ať se neschází s dalajlamou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to potvrdil sám ministr kultury. Pro Českou televizi zpřesnil, že mu to sdělil přímo prezident Miloš Zeman. Jméno jeho strýce Jiřího Bradyho bylo na seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října. Nyní tam podle Hermana i premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident ze seznamu nikoho nevyškrtl.

| ČRo Plus |Zprávy z domova

Prezident Číny přijíždí do suverénní země, nikoli do své kolonie, říká Herman

Je dobře, že se oživují kulturní a ekonomické vztahy, ale je třeba také mluvit o porušování lidských práv v Číně. Krátce před návštěvou čínského prezidenta v České republice na to v rozhovoru pro ČRo Plus upozornil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Politik, na něhož si Čína nedávno stěžovala kvůli uctění památky obětí protičínského povstání v Tibetu, však zřejmě nebude mít příležitost s čínskou delegací mluvit. Na žádnou z akcí prý nebyl pozván.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Ministr udílel tituly Rytíř, Dáma a Mecenáš kultury. In memoriam ocenil i Hašlera

Ocenění a titul Rytíř a Dáma české kultury dnes dostali malířka Helga Hošková-Weissová, herečka Marie Tomášová, režisér a herec František Miška a výtvarník Jiří Sozanský. Všechny oceněné spojuje osobní vzdor proti totalitním režimům či perzekuce z jejich strany. In memoriam připadlo ocenění českému písničkáři, herci, skladateli a spisovateli Karlu Hašlerovi a spisovatelce Boženě Kuklové-Jíšové. Čestný titul Mecenáš české kultury si odnesla zakladatelka pražského Muzea Kampa Meda Mládková.

Foglová zvažuje trestní oznámení kvůli hospodaření v ÚSTR. Herman to odmítá

|Jana Čermáková, Tereza Bartůňková, Simona Bartošová, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman rozdal letos v lednu odměny přes 900 tisíc korun. Dnes to řekla jeho nástupkyně Pavla Foglová. Kvůli hospodaření předchozího vedení zvažuje trestní oznámení. Kritizovala také zvýšení platů několika zaměstnancům krátce předtím, než Rada ústavu odvolala Hermana z funkce.

|Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Václav Sochor, ak |Zprávy z domova

Nový ředitel Ústavu pro studium totalit se ujme funkce

Daniel Herman dnes začne úřadovat v čele Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada instituce ho minulý týden vybrala z devíti zájemců a nový ředitel prohlásil, že se chce soustředit především na stabilizaci úřadu.