„Černý kašel se zatím vymýtit nepodařilo, proto se pediatři snaží ochránit děti a říkat, že očkování hexavakcínou je potřeba zahájit včas a neoddalovat ho,“ říká pediatrička Hana Cabrnochová.
Téměř 27 miliard je vůbec největší ztráta, kterou banka oficiálně zveřejnila. A stát nemá dostatek podkladů pro studium hexavakcíny. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Ministerstvo zdravotnictví, vakcinologové i lékárníci vymýšlejí plány, jak Čechy přimět k tomu, aby se nechali očkovat proti chřipce. Proočkovanost je u nás jedna z nejnižších v Evropě.
Státní ústav pro kontrolu léčiv ročně eviduje asi tisícovku hlášení na nežádoucí účinky očkování. Výjimečně může způsobit i vážné zdravotní následky. Odškodnění se teď rodiny domáhají jen těžko.
Takzvanou hexavakcínu by děti mohly nově dostávat ve třech dávkách namísto dosavadních čtyř. Účinky by se tím podle výrobce téměř měnit neměly. Někteří dětští lékaři a část rodičů poukazují na nadměrné zatěžování dětského organismu očkováním. Jiní pediatři ale návrh kritizují a upozorňují, že by se mohla snížit proočkovanost společnosti.
Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu jednu šarži povinné dětské vakcíny Infarix Hexa. V den očkování totiž zemřelo dítě. Tato kombinovaná vakcína proti šesti nemocem se v Česku používá od roku 2007.
Vysoká teplota, alergická reakce, křeče nebo těžší neurologické problémy. Každý rok se najdou děti, které špatně snášejí očkování hexavakcínou. V Česku se tato látka používá už sedm let a ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že se díky tomu výrazně snížil výskyt vážných infekčních onemocnění. Přibývá ale rodičů, kteří děti očkovat odmítají. Ročně jich je sto sedmdesát.