hidžáb

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Tunisko zvažuje zákaz hidžábů ve školách. Studentkám pomáhá podvádět při testech

REPORTÁŽ. Mnohé dívky v Tunisku si během takzvaného arabského jara zahalily hlavu muslimským šátkem. Média přinášela zprávy o tom, jaké mají tuniští prodejci hidžábů žně. Po šátcích byl hlad, protože předchozí autoritářský režim jejich nošení omezoval. Takzvaná jasmínová revoluce tak spolu s demokracií přinesla zpočátku i islamizaci ženské módy. Tunisankám to ale dlouho nevydrželo.

|Miroslav Tomek |Zprávy ze světa

Vzpomínáte na Bitvu o Alžír? Muslimský závoj jako politická zbraň má dlouhou historii

Když německá kancléřka Angela Merkelová navrhla v prosinci zákaz burky a nikábu na veřejnosti, následovala tím celou řadu evropských zemí, kde takový zákon už platí. Ve Francii a Belgii se například úplně zahalená žena může dostat až na sedm dní do vězení, letos se objevila zpráva, že Maroko zakáže vyrábět a prodávat burky. Německá kancléřka, která čelí kritice za svou politiku v otázce uprchlíků, využila zákaz jako doklad svého tvrdšího postoje k integraci. Politizace zahalování má ale dlouhou historii, připomíná na diskusním webu Conversation historička umění Katarzyna Falęcka.

|Veronika Malá, Anna Kottová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Případ nošení hidžábu ve škole před soudem. Somálka chce omluvu a 60 tisíc

Obvodní soud pro Prahu 10 projednal případ somálské dívky, které pražská střední zdravotnická škola nepovolila nosit při vyučování šátek. Jednání na místě sledovalo více než 100 lidí, především bývalé spolužačky Somálky. Dívka k soudu nedorazila. Desítky studentek pak přišly podpořit ředitelku školy. Žalobu podala bývalá studentka už začátkem roku. Po škole chce omluvu a finanční kompenzaci 60 tisíc korun. Soud jednání odročil na leden.