Hillsborough

| moš |Zprávy ze světa

Tragédie na stadionu Hillsborough se vrací. Žalobce se bude zabývat 23 podezřelými

Úřad žalobce pro Anglii a Wales dostal dokumenty k 23 lidem a organizacím, kteří byli zapojeni do pořádání fotbalového zápasu na stadionu Hillsborough v Sheffieldu. Nyní rozhodne, zda je bude trestně stíhat. V roce 1989 zemřelo při tlačenici 96 fanoušků a přes 700 dalších bylo zraněno. Porota, která jejich smrt vyšetřovala, už dříve rozhodla, že šlo o trestný čin. Podle ní nese odpovědnost za zabití z nedbanlivosti David Duckenfield, který dohlížel na bezpečnost na stadionu.

|Jiří Hošek, ČRo |Zprávy ze světa

Příbuzní obětí fotbalové tragédie v Sheffieldu chystají kolektivní žaloby na policii

Hromadné žaloby kvůli zneužití pravomocí chystají rodiny obětí fotbalové tragédie na stadionu Hillsborough. Koronerovo vyšetřování označilo policii za hlavního viníka neštěstí, při kterém se při zápase v anglickém Sheffieldu v roce 1989 umačkalo k smrti 96 fanoušků. Nárok na odškodné by celkem mohlo mít až několik tisíc lidí, převážně příznivců FC Liverpool.

|Jiří Hošek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Bojovníci za pravdu o Hillsborough převzali od královny Řád britského impéria

Královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria hlavním postavám letité právní bitvy o pravdu kolem největší fotbalové tragédie v britských dějinách. Margaret Aspinallová a Trevor Hicks přišli v dubnu 1989 na stadionu Hillsborough o tři děti. Od té doby se snaží zjistit, kdo za neštěstí, při kterém zemřelo 96 fanoušků fotbalového klubu Liverpool, vlastně může.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Některé výpovědi svědků o tragédii na stadionu Hillsborough byly pozměněny, ukázalo vyšetřování

Na světlo vyplouvají nové skutečnosti o zametání stop při vyšetřování největší tragédie v dějinách britského fotbalu. Nezávislá policejní inspekce má důkazy o dalších desítkách pozměněných svědeckých výpovědí. Ty prý dokládají selhání policistů a záchranných složek na stadionu Hillsborough, kde se v roce 1989 umačkalo k smrti 96 fanoušků.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Rodiny obětí z Hillsborough 24 let po události stále usilují o objasnění tragédie

Před 24 lety vyrazilo několik tisíc fanoušků fotbalového FC Liverpool na pohárový zápas do Sheffieldu. 96 se jich už nikdy nevrátilo. Fotbalová tragédie na stadionu Hillsborough se stala pojmem a dodnes je v Británii celospolečenským tématem. Příbuzní fanoušků, kteří se umačkali k smrti v jednom ze sektorů, usilují už skoro čtvrt století marně o spravedlnost.

Britští zpěváci připravují pro rodiny obětí fotbalové tragédie na Hillsborough dárek

|Jiří Hošek |Hudba

Kde pořád shánět peníze na složité právní pře? Tuhle otázku si v mnoha obměnách kladly rodiny obětí nejhorší tragédie v dějinách britského fotbalu. Teď jim tyhle starosti nejspíš konečně odpadnou. Příbuzným obětí katastrofy na Hillsborough se rozhodly přijít na pomoc britské hudební celebrity. Ty znovu nazpívají jeden z hitů skupiny The Hollies. Věří přitom, že se skladba stane jedničkou vánoční hitparády.