Himálaj

Himálaj v textech na iROZHLASU

|Jakub Marek, Radek Šamša |Ostatní sporty

Korunu Himálaje dobýval bez přístrojů a mnohdy sám. Messnerův život poznamenala bratrova smrt

Přesně před třiceti lety vystoupal italský horolezec Reinhold Messner na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse a stal se prvním člověkem, který zdolal všech čtrnáct osmitisícových vrcholů, takzvanou Korunu Himálaje. Nikdy přitom nepoužil kyslíkové přístroje, a tak patří mezi největší horolezecké legendy. Jeho himálajské dobrodružství ale začalo tragédií. Až do roku 2005 ho provázely pomluvy o tom, jak při výstupu na Nanga Parbat nechal svého bratra Günthera napospas osudu.

| bre, Eliška Malínská, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Sedm Čechů uvízlých v Himálaji je v bezpečí, po dalších asi 40 se pátrá

V Nepálu se podařilo evakuovat sedm Čechů, které odřízlo nepříznivé počasí. Série lavin kolem masivu Annapurna zabila nejméně 39 turistů. Přes tři stovky se podařilo zachránit. České úřady se dál snaží spojit s turisty, kteří se v oblasti v době neštěstí pohybovali. Stále nemají informace asi o čtyřicítce Čechů.

|Pavlína Nečásková, msk |Zprávy ze světa

Nepálští záchranáři míří k zavaleným Čechům v Himálaji, vyslali dva vrtulníky

Sedm Čechů čeká v Himálaji na evakuaci. Ve vysokých horách je tento týden odřízla sněhová lavina, záchranáři k nim míří se dvěma vrtulníky. Nepál zastihla v minulých dnech jedna z nejtragičtějších sněhových bouří. Desítky turistů úřady pohřešují, nejméně 32 lidí ve sněhu zemřelo. Pátrací akce v posledních dnech komplikovalo špatné počasí.