Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí. Podle vědce je to i tím, že sníh se tvoří kolem nečistot, které vlastně stahuje dolů. Tím je pohyb po něm nebezpečnější než dřív.
Nemá za sebou úplně povedenou zimu a věří, že ta příští bude mnohem úspěšnější. Biatlonistka Veronika Vítková si po sezoně splnila jeden velký cestovatelský sen.
Na čtvrtý pokus zvládl rakouský horolezec David Lama zdolat vrchol Lunag Ri v Himálaji. Do výšky 6907 metrů se dostal po třech neúspěšných snaženích v posledních letech.
„To, že se nepovede něco dolézt, není žádný průšvih. Kopec nikam neuteče. Jedna z věcí, kterou se člověk naučí přibývajícím léty, je trpělivost,“ popisuje pro Radiožurnál Holeček.
Devítičlennou expedici českých horolezců na obávanou osmitisícovku Nanga Parbat v pákistánském Kašmíru završilo úspěšným výstupem na vrchol šest z nich.
Kvůli nedostatku šerpů turisty často doprovázejí nezkušení průvodci a přibývá horských nehod. Vůbec nejvíc lidí vyráží na Mount Everest v dubnu a květnu.
Do Indie vezli brusku a tamní děti učí hrát hokej. Jak bylo těžké vybudovat v Himálaji kluziště a proč mají na ledě místo červené čáry uprostřed růžovou?
I z Himálaje se dá prý dostat do hokejové reprezentace. Říkají to obyvatelé regionu Ladak na severozápadu Indie, kde ve velkých neuvidíte jen velké výpravy horolezců. Ale kromě toho možná dost překvapivě právě hokejisty.
Nejsou větší než mince, přesto několik týdnů v roce bojují s nepříznivými podmínkami v indickém Himálaji. Mezinárodní tým vědců pod vedením českého botanika objevil drobné rostliny vytvářející zelené polštářky v rekordní výšce 6150 metrů. Přežít jim pomáhají bakterie i nemrznoucí kapalina.
Přesně před třiceti lety vystoupal italský horolezec Reinhold Messner na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse a stal se prvním člověkem, který zdolal všech čtrnáct osmitisícových vrcholů, takzvanou Korunu Himálaje. Nikdy přitom nepoužil kyslíkové přístroje, a tak patří mezi největší horolezecké legendy. Jeho himálajské dobrodružství ale začalo tragédií. Až do roku 2005 ho provázely pomluvy o tom, jak při výstupu na Nanga Parbat nechal svého bratra Günthera napospas osudu.
V Nepálu se podařilo evakuovat sedm Čechů, které odřízlo nepříznivé počasí. Série lavin kolem masivu Annapurna zabila nejméně 39 turistů. Přes tři stovky se podařilo zachránit. České úřady se dál snaží spojit s turisty, kteří se v oblasti v době neštěstí pohybovali. Stále nemají informace asi o čtyřicítce Čechů.
Skupina Čechů, které odřízla tento týden v Himálaji lavina, je v bezpečí. Tamním záchranářům se podařilo je pomocí vrtulníků evakuovat. Všichni jsou podle informací Radiožurnálu v pořádku a nevylučují, že budou ve výpravě pokračovat.
Sedm Čechů čeká v Himálaji na evakuaci. Ve vysokých horách je tento týden odřízla sněhová lavina, záchranáři k nim míří se dvěma vrtulníky. Nepál zastihla v minulých dnech jedna z nejtragičtějších sněhových bouří. Desítky turistů úřady pohřešují, nejméně 32 lidí ve sněhu zemřelo. Pátrací akce v posledních dnech komplikovalo špatné počasí.
Záchranáři v Nepálu stále hledají turisty, které zastihla prudká sněhová bouře při horském výšlapu v oblasti Annapurny. Laviny a náhlé ochlazení tam nepřežilo nejméně 29 lidí z několika zemí. Mezi turisty v oblasti byli i Češi. Některé už se podařilo kontaktovat, o desítkách dalších lidí v Nepálu však české úřady stále nemají přehled.
Bhútán má zájem o ekonomickou spolupráci s Českou republikou. Obchodní výměna mezi Českem a malým himálajským královstvím je dosud téměř nulová. Jak se Bhútán otevírá světu, otevírají se i obchodní příležitosti pro české firmy.
Expedice na dvanáctou nejvyšší horu Broad Peak se vrátila z Himálaje bez 53leté české horolezkyně Zuzany Hofmanové. Hovoří se o možnosti, že se s ní utrhla lavina. Informace ale zatím není ověřená.
Tělo slovinského horolezce Tomaže Humara našli v sobotu po několikadenním pátrání záchranáři v Himálaji. Humar se pokusil o výstup na sedmitisícovku Langtang Lirung. Zlomil si však nohu a při výstupu uvízl.
Na druhé nejvyšší hoře světa K2 v Himálaji v pátek spadla lavina v době, kdy se v oblasti vyskytovalo 20 až 25 horolezců. Těsně pod vrcholem, ve výšce 8 200 metrů, v oblasti známé jako Bottleneck, už v takzvané zóně smrti, se utrhl kus ledu a spustil lavinu, která s sebou strhla několik horolezců i jejich jistící lana.
Olympijská pochodeň dorazila na nejvyšší horu světa - Mount Everest. Na 8848 metrů vysokou horu ji vynesla skupina čínských horolezců. Vrcholu Everestu se jim podařilo dosáhnout dříve, než se čekalo.