Zámek Konopiště patří k nejznámějším v celém Česku. Pro návštěvníky si nyní ovšem připravil nový zážitek. Mohou zažít pravou vídeňskou snídani jak ji měl rád arcivévoda František Ferdinand d'Este.
Není to úplně tak, že co je čisté, to je správně zrestaurováno, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové restaurátor Jakub Ďoubal z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Seznam národních kulturních památek (NKP) rozšíří 19 sakrálních staveb a areálů. Je mezi nimi třeba poutní areál s kostelem na Bílé Hoře v Praze nebo poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou.
Na hradech a zámcích začíná turistická sezóna. Kasteláni se snaží každý rok přilákat návštěvníky na exponáty, které byly roky zastrčené v depozitářích. V Cholticích ale po inventuře zjistili, že některé věci naopak chybí. Ztrátu řešila i policie, která ale případ kvůli nedostatku důkazů odložila.
Dům významného rybnikáře Štěpánka Netolického na třeboňském náměstí se možná brzo dočká opravy. Město v něm chce vybudovat Centrum třeboňského rybníkářského dědictví. Na rekonstrukci žádá o dotaci. Historická památka donedávna sloužila jako obřadní síň a výstavní prostor. Na opravy už v minulosti město grant získalo, ale v březnu ho zastupitelé odmítli.
Těžká stavební technika ničí vzácné historické památky a cenné archeologické nálezy končí na skládce s dalším odpadem. Přesně to viděli už dvakrát opavští památkáři. Nedokončili průzkum pod zemí a nedokázali se s majitelem stavby domluvit. Pátrali jsme po odpovědi na otázku, jak je to vůbec možné. A jaké zákony hlídají záchranu dědictví našich dávných předků.
Jedním z plánů Národního památkového ústavu na tento rok je seznámit laickou veřejnost i soukromé majitele vzácných staveb s původními řemesly a technologiemi, které by mohly pomoci památkové objekty udržet v původním stavu.
Problematika zasazování nových architektonických počinů do historických center měst se řeší v mnoha regionech více či méně úspěšně. V Praze se nedostatek pravidel projevuje zejména ve výstavbě mamutích nákupních center v místech, kde by stavby, pro které není architektura jen ‚obalem‘, ale naopak prvořadým zájmem, mohly zvýšit kredit města.
Před čtyřiceti lety vznikla Pražská památková rezervace. Se svými devíti tisíci hektary je jednou z největších na světě. Obsahuje 1300 památkově chráněných domů, včetně 28 národních kulturních památek. Právě tato oblast je v Česku nejvíce navštěvovaná a je také bedlivě sledována členy UNESCO a českými památkáři. Přesto se rezervace za čtyři desítky let hodně změnila.