historik

| ČTK |Zprávy z domova

Historik Imhof vrací kvůli Zemanovi medaili za zásluhy. Ničí pověst Česka, vytýká prezidentovi

Německý historik Werner Imhof, který organizoval a pedagogicky doprovázel několik stovek debat s českými pamětníky holokaustu, vrací zpět medaili za zásluhy Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Vadí mu, že ji od nového vedení svazu dostal i prezident Miloš Zeman. Imhof to v sobotu sdělil ČTK. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vrácení medaile považuje za čistě politické gesto.

|Filip Nerad, dab |Historie

Karel IV. chtěl být svatořečen, tvrdí francouzský historik Pierre Monnet

Jednu z klíčových rolí v životě Karla IV. sehrála Francie. Na pařížském dvoře získal vzdělání, francouzská princezna Blanka z Valois se stala jeho první ženou. Přední evropský znalec pozdního středověku a ředitel Francouzského historického institutu v Německu Pierre Monnet je dokonce přesvědčený, že za své státnické schopnosti i touhy zakládat a budovat vděčil Karel IV. právě svému pobytu ve Francii. Za jeden z největších Karlových neúspěchů považuje Monnet fakt, že nebyl po smrti svatořečen.

|Jakub Kanta, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Před 120 lety se konala první olympiáda. Čechy zastupoval funkcionář Guth-Jarkovský

Na prvních novodobých olympijských hrách, které se konaly v tuto dobu přesně před 120 lety v Aténách, soutěžily tři stovky reprezentantů 14 národností. Sportovci z českých zemí v té době v područí Rakouska-Uherska na hrách v Řecku ještě chyběli. Přesto Češi minimálně jednoho zástupce na tehdy skromné sportovní události měli. A funkcionář Guth-Jarkovský nemusel být jediný.

| ČTK, ČRo, Anna Kottová |Výtvarné umění

Zemřel historik umění František Dvořák, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let dnes zemřel historik umění František Dvořák. Byl autorem několika desítek monografií umělců, řada z nich byla přeložena do několika cizích jazyků včetně japonštiny. Do povědomí širší veřejnosti se zapsal jako autor televizních cyklů o historii Karlova mostu, českých moderních malířích nebo umělecké výzdobě Národního divadla.