hladina řeky

| ČTK |Regiony

Meteorologové varují před stoupáním hladiny řek na Šumavě. Na horách může sněžit

V noci na neděli by mohly stoupat hladiny toků na jihu a západě Čech, upozorňují hydrometeorologové. Na horní Otavě nelze vyloučit druhý povodňový stupeň, byť na krátkou dobu. Jinak by hladina Otavy měla místy dosahovat nejnižšího, prvního stupně. Na Šumavě meteorologové předpovídají od sobotního odpoledne vytrvalý déšť, silný vítr by se měl uklidnit až k večeru.

|Michaela Široká |Regiony

Hladina řek Vydry a Otavy na Šumavě dosáhla 1. povodňového stupně

Meteorologové vyhlásili pro řeky Vydru a Otavu na Šumavě 1. povodňový stupeň. V místě déšť neustává a hladina bude v noci ještě stoupat. Ostatní toky jsou podle ČHMÚ většinou setrvalé. Pro Jihočeský a Plzeňský kraj meteorologové vyhlásili stav povodňové bdělosti. Podle výstrahy začne v noci na úterý také znovu silně foukat.

| Český rozhlas, Martin Hromádka, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Povodněmi jsou ohroženy desítky míst. V Praze je stav nebezpečí a první oběť

Už na skoro pěti desítkách míst Česka platí třetí stupně povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Řeky stouply kvůli neustávajícímu dešti, někde i velmi výrazně. Problémy jsou hlavně v jižních Čechách, ve středních Čechách na Berounce a v mnoha částech západních a východních Čech. Stoupá také Vltava v Praze, město vyhlásilo stav nebezpečí a staví protipovodňové bariéry. V Třebenicích nedaleko hlavního města zemřel v troskách podmáčené chaty jeden člověk.