hlášení

|Lenka Jansová |Ekonomika

Od ledna začíná kontrolní hlášení DPH, podnikatelům se ale novinka nelíbí

V lednu začínají platit největší změny v dani z přidané hodnoty od jejího zavedení. Podnikatelé budou muset nově státu posílat více informací než dosud. Stanoví to novela zákona o DPH. Finančním úřadům budou kromě přiznání poskytovat elektronický přehled všech přijatých i vydaných faktur - takzvané kontrolní hlášení o dani z přidané hodnoty. Mnohým podnikatelům se ale novinka nelíbí.

|Tomáš Bystrý, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Sněmovna projedná roční odklad zavedení kontrolních hlášení u DPH

Stovkám tisíc firem a podnikatelů přibude od Nového roku nová povinnost. Vedle přiznání budou muset odevzdávat i takzvané kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty. Ministerstvo financí si od novinky slibuje omezení daňových podvodů. Někteří podnikatelé se ale bojí, že je kontrolní hlášení zatíží. Opoziční ODS chce proto jeho zavedení o rok oddálit. Jejich návrh dnes projedná sněmovna na mimořádné schůzi.

|Simona Bartošová, Zuzana Švejdová |Ekonomika

Povinné kontrolní hlášení u DPH podnikatele nezatíží, tvrdí Finanční správa

Kontrolní hlášení nezvýší administrativní zátěž plátcům DPH, hájí Finanční správa zavedení této novinky, která má zabránit miliardovým daňovým únikům. Kontrolní hlášení u DPH musí od příštího roku podávat stovky tisíc firem a živnostníků. Návrh opoziční ODS na odklad kontrolních hlášení až na rok 2017 dnes zamítla vláda. Podle ODS nejsou podnikatelé na novinku připraveni a dostatečně informováni. Změna vyvolala kritiku i u některých podnikatelů a dokonce senátorů.

|Lenka Jansová, Květa Moravcová, Marína Dvořáková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Podrobnosti o pojištění proti úpadku CK budou ministerstvu hlásit zřejmě pojišťovny

Ministerstvo pro místní rozvoj chce zpřísnit pravidla pro cestovní kanceláře a více chránit zákazníky. Vláda proto dnes projedná novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu. Podle ní by pojišťovna, s níž uzavře cestovní kancelář pojištění proti úpadku, zřejmě měla vše nahlásit ministerstvu.

|Ivan Holas, Marína Dvořáková |Zprávy z domova

Hlášení na vlakových nádražích jsou úspornější. Cestující to oceňují

Kdo se po delší době ocitl na některém z větších železničních nádraží, určitě si všiml jedné věci: většího ticha. Od 9. prosince totiž začala platit zpřísněná pravidla pro používání staničního rozhlasu. V hlášení o spojích by měly zaznít jen základní informace, aby cestující nebyli téměř nekončícím zvukem zahlceni a dozvěděli se pouze to nezbytné.