Podle předběžných výsledků vede Macron s 27,6 procenty. Le Penová ztrácí čtyři procentní body. Oficiální data zveřejní francouzské ministerstvo vnitra během pondělí.
Novela pandemického zákona, která na druhý pokus v pátek prošla Poslaneckou sněmovnou, odhalila limity demokratické debaty v parlamentu. Proč právě tato novela vzbudila tak velké spory?
Hnutí SPD během úterní mimořádné schůze Poslanecké sněmovny blokuje jednání o novele pandemického zákona. V minulosti byly obstrukce spojené hned s několika případy.
Možnost nechat za sebe hlasovat jiného zákonodárce zavedli demokraté s nástupem covidu-19. Podle republikánů tak ale nemusí čelit nepříjemným otázkám opozice a odporuje ústavě.
Určité úpravy v zákoně potlačují práva jednotlivých skupin voličů, například starších občanů, hendikepovaných osob nebo Američanů, kteří žijí v jiné zemi.
Možnost poprvé v životě hlasovat v parlamentních volbách díky dosažení patřičného věku se i letos týká stovek tisíc mladých lidí. Vinohradská 12 za nimi vyrazila do západočeského Kynšperka nad Ohří.
Část z poslanců nebyla přihlášena k hlasovacímu zařízení navzdory výzvám pirátského místopředsedy sněmovny Vojtěcha Pikala, aby postupovali podle jednacího řádu a zaevidovali se.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prohlásila, že by Evropská unie měla o zahraničněpolitických otázkách hlasovat kvalifikovanou většinou, nikoli jednomyslně. Mělo by se tedy zrušit právo veta.
Návrh konkrétně počítá s tím, že lidé v karanténě nebo v izolaci by mohli, podobně jako v loňských krajských volbách, hlasovat například i do přenosných volebních schránek nebo z auta.
Navrhované způsoby se podle vnitra už osvědčily při loňských krajských a senátních volbách. Vedle přenosných schránek a tzv. drive-in hlasování je možné hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.
Aby kabinet zhruba čtyři měsíce před volbami padl, muselo by nedůvěru vyslovit 101 z celkem 200 poslanců. Pro návrh bylo ale jen 89 poslanců a poslankyň. V historii Česka k tomu došlo jen jednou.
Podle Bartoška Lipovská porušuje pravidlo, že nesmí při výkonu funkce působit ve prospěch skupinových zájmů a také se dopouští jednání, kterým zpochybňuje svoji nezávislost nebo nestrannost.
Zatímco proti hlasovalo 1798 zaměstnanců, pro se jich vyslovilo 738, ukázalo v pátek uzavřené sčítání hlasů. Kdyby vyšel opačný výsledek, šlo by o první americké odbory v této firmě.
Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat.
Je jasné, že bez schvalování zákonů prostou senátní většinou neprojde nový migrační zákon, větší kontrola prodeje zbraní, reforma zdravotního pojištění nebo snahy omezit využívání fosilních paliv.
„Zatím jsem tu hodinu a dvacet minut. Jak vidíte, přinesl jsem si židli, svačinu, pití, roušku a kšiltovku, protože jsem věděl, že budu čekat na sluníčku,“ popisuje Harold, volič demokratů.
Voliči, kteří budou počátkem října v povinné karanténě kvůli koronaviru, budou moci za vymezených podmínek hlasovat v krajských a senátních volbách. Počítá s tím speciální volební zákon.
Poslanci by o návrhu na zvýšení schodku státního rozpočtu měli hlasovat příští týden ve středu. Během projednávání se sešly až tři desítky návrhů úprav.
Předtermínové hlasování začalo navzdory epidemii koronaviru na Čukotce, na ostrově Sachalin v Tichém oceánu a na Sibiři. Z některých míst bude možné urny s hlasy přepravit pouze za pomoci vrtulníku.
Vedení polského rozhlasu trvá na tom, že písnička Kazika Stasiewského Tvoje bolest je lepší než moje zvítězila jen díky porušení pravidel hitparády. Rozhlas proto výsledky zrušil.
Dvaadvacátého března přišel na jednání ruské vlády bývalý vicepremiér Igor Šuvalov, nyní šéf státní korporace VEB.RF, v černé roušce. Vyvolal tím nepochopení vládních kolegů.
U běžných hlasování Senátu vládne koalice KDU-ČSL, STAN a hnutí Senátor 21. Situace se ale mění u těch těsných, ta si vládní hnutí ANO umí ohlídat. Svou nejednotností mu to umožňují zástupci STAN.
Ministerstvo vnitra počítá se změnou zákona, která by zavedla jednodenní hlasování. Podle průzkumu pro Český rozhlas je tomu nakloněno 58 % Čechů, zhruba třetině lidí naopak dvoudenní systém vyhovuje.
V úterním kole hlasování bude stačit jen prostá většina, tedy více hlasů vyjadřujících souhlas než nesouhlas. To by se mu mohlo podařit díky podpoře největší katalánské separatistické strany.