Šimkovičová v pondělí v projevu před poslanci opoziční kritiku opětovala. Vláda se Šimkovičové zastala, podle ní ministryně postupuje v souladu s vládním programem.
„Ústava stanoví, že si vláda může požádat o důvěru, ale neříká jednoznačně, kdy se tak má stát. Takže krok pana premiéra, že tak nyní neučiní, je zcela v souladu s Ústavou.“
„Chápu, že koalice má stále ty hlasy a stále má většinu. Ale patřilo by podle mě k určité politické kultuře, kdyby vláda předstoupila před Sněmovnu a o důvěru si řekla,“ uvedl Vondráček.
Opozici vadí, že Rakušan používal stejný šifrovací telefon jako obžalovaní z pražské aféry. Prý to dokazuje, že je bezpečnostním rizikem. To už si nemohla z prstu vycucat nic lepšího?
Vyvoláním hlasování o nedůvěře chtěl sjednocený levicový blok vyjádřit nesouhlas s vládou premiérky Elisabeth Borneové. Ta zkritizovala opozici, že brzdí práci jejího kabinetu.
Jednání o důvěře vlády Petra Fialy začalo ve středu v devět hodin ráno. Schůze byla po ranním přerušení obnovená v 18 hodin, k hlasování se poslanci dostali po necelé hodině.
V úterním kole hlasování bude stačit jen prostá většina, tedy více hlasů vyjadřujících souhlas než nesouhlas. To by se mu mohlo podařit díky podpoře největší katalánské separatistické strany.
Tsipras požádal parlament o důvěru poté, co vládní koalici opustila pravicová strana ANEL, jejíž šéf a ministr obrany Panos Kammenos rezignoval kvůli nesouhlasu s dohodou o názvu Makedonie.
Výsledek hlasování o důvěře premiérovi se očekával, protože středopravá aliance i Švédští demokraté před hlasováním uvedli, že Löfvena nepodpoří. Ten přesto sám odstoupit odmítl.
Vláda Andreje Babiše má důvěru, začíná hledání ‚viníků‘. Neudělaly ‚tradiční‘ demokratické strany chybu a neměly by po středečním představení ve sněmovně přičítat odpovědnost hlavně samy sobě?
Ve středu ráno dorazil prezident Miloš Zeman na schůzi Poslanecké sněmovny svolané k vyslovení důvěry menšinové vládě ANO a ČSSD. Přinášíme přepis celého projevu.
Exministr kritizuje to, že ČSSD bude - navzdory tzv. bohumínskému usnesení - ve vládě podporované KSČM. Současné vedení strany podle něj navíc při jednání couvlo od téměř všech původních požadavků.
Koaliční vláda ANO a ČSSD tolerovaná komunisty ve středu požádá sněmovnu o důvěru. Šest opozičních stran bude hlasovat proti. Babiš se ale možné nedůvěry nebojí. Naopak věří v dobrou spolupráci.
Vzhledem k tomu, jak těžce nesla opozice a média stav, kdy u nás chyběla vláda s důvěrou parlamentu, lze dnešek brát jako svátek parlamentní demokracie.
Poslanec Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. A menšinová vláda premiéra Andreje Babiše schválila svou demisi. Sledovali jsme online.
Úterý bylo pro politiky náročným dnem. Nejprve jednali o vydání Babiše a Faltýnka, pak o důvěře pro vládu. Server iROZHLAS.cz připravil přehled nejzajímavějších výroků.
Italský parlament bude hlasovat o důvěře vládě Enrica Letty. Ten chce otestovat podporu svého kabinetu poté, co velkou koalici opustili členové strany Forza Italia. Vedl je k tomu nesouhlas s odnětím senátorského mandátu expremiérovi Berlusconimu.
Kabinet italského premiéra Enrica Letty bude s největší pravděpodobností vládnout dál. Ustál totiž hlasování o důvěře v senátu, kde má obecně nižší podporu než v poslanecké sněmovně. Vládu nakonec podržela i strana expremiéra Silvia Berlusconiho.
Premiér Jiří Rusnok má už jen poslední dva dny pro shánění hlasů pro svoji vládu. Zatímco strany bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM důvěru kabinetu vylučují, sociální demokraté a komunisté se rozhodnou zítra. Podporu zvažují i Věci veřejné, které se dnes sejdou s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Rusnok zatím získal spojence v krajích. 12 hejtmanů mu vyjádřilo podporu.
O podpoře vlády Jiřího Rusnoka rozhodne ve středu účast poslanců a stranická disciplína. Pokud budou všichni poslanci loajální k politice své strany, neměla by podle jednoduchých sněmovních počtů Rusnokova vláda důvěru získat.