Hlučínsko

Post Bellum natáčí vzpomínky lidí na Hlučínsku. Muži tam museli k wehrmachtu

|Petra Sasínová |Zprávy z domova

Tým ze sdružení Post Bellum dokumentuje vzpomínky pamětníků z Hlučínska. Místo obvyklého diktafonu si teď jejich výpovědi natáčí na kameru. Kameramani používají speciální systém, díky kterému se zpovídaní lidé nedívají do objektivu, ale do tváře dokumentaristy. Vzpomínky pamětníků z tohoto regionu jsou výjimečné mimo jiné tím, že oblast byla za války připojená k Německu a muži museli rukovat k wehrmachtu.

|Martin Knitl |Historie

Před 74 lety připadlo Hlučínsko Německu. Češi pak sloužili ve wermachtu a mají stále strach mluvit

8. října 1938, přesně před 74 lety, se obrátil vzhůru nohama život obyvatel několika desítek vesnic mezi Opavou a Ostravou. Pohraniční oblast Hlučínska byla po Mnichovské dohodě a ještě před začátkem druhé světové války rovnou připojena k německé Třetí říši. Jak se bojovalo Čechům v uniformách wehrmachtu? Bývalí vojáci mají dodnes strach o těchto věcech mluvit.

|Jana Jeckelová, Mirko Kašpar |Regiony

Terapeutickou dílnu na Hlučínsku se podařilo zachránit, zavládl tam opatrný optimismus

Několik měsíců strachu prožili hendikepovaní lidé ze sociálněterapeutické dílny v Ludgeřovicích na Hlučínsku. Hrozilo jí, že zanikne kvůli nedostatku peněz. Moravskoslezské neziskovky se totiž na začátku roku dostaly do finanční krize kvůli zkráceným dotacím z ministerstva práce a sociálních věcí. Některé musely zavřít nebo alespoň omezit svou činnost. Ludgeřovická dílna to nevzdala a podařilo se jí se opět postavit na nohy.

|Tereza Jelínková, Jana Jeckelová |Regiony

Neziskovky v Moravskoslezském kraji nemají peníze. Hrozí, že skončí

Neziskovky v Moravskoslezském kraji mají prázdné pokladny. Od státu letos totiž dostaly daleko nižší dotace než obvykle a teď jim chybí přes 200 milionů korun. Organizace proto varují, že budou muset svá zařízení zavřít. Hrozí to i sociálně terapeutické dílně hlučínské charity v Ludgeřovicích, která letos v květnu zřejmě skončí.