Šimpanzi podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Current Biology používají rozdrcený hmyz ve chvílích, kdy by člověk běžně použil dezinfekci a obvaz. Hmyz primáti vtírají do otevřené rány.
„Pokud nechcete přímo vědět, co je to za zvířata, ale jak je konkrétní lokalita druhově bohatá, tak by to mohlo být docela jednoduché,“ přibližuje odborník na genový přenos.
„I v malých koncentracích to zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje ekolog z Akademie věd.
Když zemře strom, kmen začne tlít a uvolňovat uhlík nashromážděný během života v biomase. Na rozpadu se podílí řada organismů a velký vliv má i teplota nebo vlhkost.
Pro Američany je to velká atrakce, které se ostatně ani nejde vyhnout. Někteří tyto neškodné cikády odhánějí, jak mohou, jiní se s nimi fotí, nebo je dokonce konzumují.
Přírodovědec Charles Darwin se domníval, že hmyz ve velmi větrných oblastech ztrácí svou schopnost létat. Bylo by to pro ně příliš náročné. O křídla je tak připravila evoluce.
Pravděpodobně se stanou prvním z mnoha hmyzích druhů, které se v nadcházejících letech ocitnou na jídelníčku Evropanů, myslí Ermolaos Ververis z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
Přečištěné odpadní vody se můžou stát perspektivním zdrojem biodiverzity, a to nejen v suchých oblastech, jako je americký stát Arizona. Děje se to i ve středoevropských lokalitách.
„Kněžice se rychle přemisťuje z jednoho hostitele na druhého. Důležitá je proto pravidelná kontrola pěstovaných rostlin,“ vysvětluje mluvčí zemědělského ústavu Ivana Kršková.
„Většinou je to v rovnováze, případně takzvaná speciace lehce převládá nad vymíráním. Ale to dnešní vymírání je řádově vyšší, než to, které probíhá neustále. V tom je ten problém,“ říká Kindlmann.
„Je až neuvěřitelné, jak dobře jsou zástupci hmyzu z této éry v jantaru zachováni. Je to jako kdyby je včera někdo ulovil a vyrobil mikroskopický preparát,“ uvedla mluvčí univerzity Lucie Fremrová.
Jak ukázal tým z univerzity v Curychu v časopise Science, nahlodávání listů čmeláky stimuluje rostliny k rychlejšímu růstu a kvetení. K okusování dochází ve chvíli, kdy mají čmeláci málo potravy.
Mluvčí ministerské organizace zabývající se ochranou rostlin Mohammad Rezá Mír řekl, že sarančata už napadla plodiny na rozloze 200 000 hektarů v sedmi z 31 íránských provincií.
Stát chce zamezit vývozu důležitých léků do ciziny, píše Deník N. A deník Právo se vydal do hmyzí farmy, která se nachází v Česku. Více ve výběru z médií.
Americké právní kanceláře zpochybňují okolnosti, za kterých skupina PPF přebírá společnost CME, která vlastní i tuzemskou televizi Nova. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Vědci uvádí, že za posledních devět let poklesl počet druhů hmyzu a pavouků o více než 30 procent. Úbytek se podle studie týká jak obdělávané půdy, tak i chráněných oblastí.
Vědci z univerzity v Michiganu nechali část much v pokusu hladovět a část mohla bez překážek povečeřet glukózový džem – ty mouchy, které se cukrem přejedly, nedokázaly poznat, že už nemají hlad.
Parazitické vosičky kladou do vajíček much své larvy a tím je zahubí. Tématu se věnuje deník Právo. Více se dozvíte ve středečním přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Podle úřadů se spotřeba insekticidů v Almeríi od roku 2007 snížila o 40 procent. Jde o revoluční změnu mentality, neboť od 60. let všemu vládla chemie.
Americký stát Nevada, jehož je Las Vegas součástí, za první polovinu letošního roku stačil zažít více deště, než je roční průměr. Uvádí to CNN s odkazem na Národní úřad pro oceán a atmosféru.
Podle Martina Škorpíka z České společnosti entomologické jde o ukázku neochoty státního podniku brát ohled na přírodní bohatství lesů. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová obvinění odmítla.
Největší škody způsobil podkorní hmyz na středním a severním Slovensku a tradičně v jehličnatých lesích. Zhruba 365 tisíc metrů krychlových napadeného dřeva nebylo ke konci loňska zpracováno.
„My chceme znovu motýle!“ Premiér Andrej Babiš (ANO) tímto svým výrokem upozornil na problém, který vědci pokládají za stejné závažný, jako klimatickou změnu.