Nynější návrh stanovuje jako přípustnou ztrátu ornice v důsledku vodní eroze až devět tun z hektaru za rok pro hluboké a středně hluboké půdy. V předchozí verzi byla přípustná ztráta až 17 tun.
„Uhelná komise mohla sehrát fundamentální roli ve smysluplném útlumu spalování a těžby uhlí, ale na tuto funkci dnes zjevně rezignovala a svou příležitost promarnila,“ uvedl mluvčí Greenpeace.
Státní Lesy České republiky mohou kácet pouze na přesně určených lokalitách a šetrnými způsoby přesně podle rozhodnutí Národního parku Šumava. Státním lesům se to takové rozhodnutí nelíbí.
Lesy České republiky začaly kácet v Boubínském pralese kvůli kůrovci. Prales je přírodní rezervace, a tak proti kácení vystoupilo Hnutí Duha a žádá zastavení těžby u Inspekce životního prostředí.
Podle policejního rozkazu se nedělní pochod za zdravou krajinu eviduje v kategorii Terorismus a extremismus. Policie tvrdí, že jde o nepochopení: každé shromáždění lidí naopak proti terorismu chrání.
Všech 150 zaměstnanců přechází do elektrárny Prunéřov II. Elektrárny Prunéřov provozuje energetická společnost ČEZ a patří k největším producentům skleníkových plynů v České republice.
50 miliard korun za deset let - tolik vláda loni slibovala investovat do boje se suchem. Za peníze chtěla stavět třeba nové vodovody nebo rybníky. Jaké sliby se už podařilo splnit?
Největší elektrárny skupiny ČEZ vypustily do ovzduší dohromady přes 9 milionu tun oxidu uhličitého. Česko patří k největším znečišťovatelům ve spalování uhlí v EU.
Přestože ještě v nedávné době zaznívaly hlasy, které se ptaly, zda je vůbec nutné těžbu uhlí utlumovat, na jednání vládní uhelné komise podobné názory chyběly.
Medvědice, kterou vědci pojmenovali Ema, dostala sledovací obojek v dubnu při odchytu. Díky němu zoologové zjistili, že se stále pohybuje v horách na česko-slovenském pomezí.
Odborníci na základě analýz DNA potvrdili, že jde o stejného jedince, který se na podzim loňského roku pohyboval na Vsetínsku. Nyní se samice ale zdržuje mimo obydlené oblasti.
V národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks došlo k masivní těžbě smrků. Ministerstvo životního prostředí, které kácení povolilo vydáním výjimky ze zákona, hájí postup bojem proti kůrovci.
Kácení stromů v Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks mělo zamezit šíření kůrovce do nejcennějších částí tohoto území. Výjimka byla udělena pouze pro nahodilou těžbu kůrovcového dříví.
Zatímco Počerady a Tušimice se držely na podobné hodnotě jako předloni, Chvaletice zvýšily emise CO2 o 43 procent proti roku 2017 na nejvyšší hodnotu za posledních 11 let.
Kanál Dunaj-Odra-Labe, ale bez Labe. Centrální komise ministerstva dopravy kvůli vysokým nákladům navrhuje dále nepřipravovat tzv. labskou větev, která by stála více než 300 miliard korun.
Znečištěním ovzduší bylo loni zasaženo 68 procent obyvatel, zatímco v roce 2016 to bylo 59 procent. Vyhlášeno pak bylo celkem 39 smogových situací, zatímco v roce 2016 pouze pět.
„Krajský úřad vezme pod svou odpovědnost řešení této situace. Požádáme, abychom mohli medvěda chytat nejen na území obcí, ale i zároveň odstřelit na celém území kraje," řekl hejtman Jiří Čunek.
Minulý týden nainstalovali ochránci přírody ve spolupráci se starosty obcí na Vsetínsku do terénu odchytovou klec. Odchyt medvěda by však podle Bojdy měl řídit krajský úřad.
Kvůli broukovi, který devastuje tuzemské lesy, je v pozoru i česká vláda. Co o situaci míní ekolog Jaromír Bláha a exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)?
Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří chtěli regulovat počet vlků. Po soudu požadovali, aby státu nařídil změnu zákona, jež by to umožnila.
Senátoři budou v úterý diskutovat o petici Za dobrý zákon o Národním parku Šumava. Dokument, který už podepsalo přes 56 tisíc lidí, požaduje omezení výstavby a větší ochranu divoké přírody v oblasti. Změnu pravidel pro fungování národních parků by měla přinést vládní novela zákona o ochraně přírody. Ekologická sdružení požadují, aby v ní byla jasně daná rozloha území šumavského parku ponechaného přírodě.
České domácnosti a podniky čekají změny v platbách za elektřinu. Vznikne totiž nový systém placení a změní se také povinné tarify. Hnutí DUHA varuje, že kvůli plánované změně si domácnosti s nízkou spotřebou a malé i střední podniky výrazně za elektřinu připlatí. S tím ale šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nesouhlasí. Nový systém tarifů se podle ní teprve vyvíjí a úřad o nastavení podmínek vyjednává s vládou a příslušnými ministerstvy.
Genetická analýza potvrdila, že ostatky nalezené před několika týdny v lese u Máchova jezera skutečně patřily vlkovi. Příčina jeho úhynu se stále zjišťuje, jisté ale je, že nezemřel přirozenou smrtí. Zvíře bylo silně zakrvácené a kolem se našly další krvavé stopy.
Na prahu léta znovu ožívá spor Šumavu. Aktivisté z Hnutí Duha obvinili vedení šumavského národního parku z toho, že nelegálně používá na likvidaci kůrovce chemické prostředky. Otrávené kmeny podle nich zabíjejí vodní živočichy a mohou ohrozit i populaci tetřeva hlušce.