Generace Z začíná opouštět školy a vstupuje na trh práce. Podle průzkumů její příslušníci kladou větší důraz na vyváženost mezi osobním a pracovním životem.
Vydrželo to přesně a pouze po dobu pandemie. Protože ve chvíli, kdy se pravidla uvolnila, zaměstnavatelé zjistili, že chtějí mít své zaměstnance pod kontrolou. A začali je nahánět zpět na pracoviště.
Pro rodiče malých dětí, těhotné ženy nebo pro lidi pečující o své blízké by mělo být snazší domluvit si práci z domova. Umožnit by to měly změny v zákoníku práce.
Firmy nabízí home office podle průzkumu nejčastěji ze dvou důvodů – je to podle nich vhodné řešení, když musí člověk pečovat třeba o své nemocné děti. Práci na dálku taky berou jako firemní benefit.
„Trend na pracovním trhu je jinde, je tažený větší flexibilitou a autonomií,“ je přesvědčen analytik Dombrovský. „Mnohdy je za odporem k tomu dát lidem volnost strach,“ dodává podnikatel Tuka.
Počítá s tím pracovní verze chystané novely zákoníku práce. Firmy a instituce by podle návrhu měly pracovníkům, kteří dělají z domova, vyplácet paušální částku.
„Dneska vlastně lidé považují home office za standard. Už se neptají, jestli ho firma nabízí. Rovnou se ptají, kolik dní dostanou v týdnu nebo měsíci,“ říká Petr Douda ze společnosti Randstad.
Pracovní počítače, které zaměstnanci dostávají pro práci z domova nebo i z cest, často obsahují nějaký druh špionážního programu, takzvaný bossware, upozorňuje server The Guardian.
Zaměstnanci podle memoranda Googlu měli do 3. prosince prokázat, jestli jsou očkovaní proti covidu a nahrát do systému příslušné dokumenty. Případně mohli požádat o výjimku.
Čeští vědci tisknou umělé tkáně nebo části orgánů, píše deník E15. A přibývá lidí s příznaky deprese a úzkostmi, informují Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Z domova už nepracuje prakticky žádný ze zaměstnanců finanční správy nebo Lesů České republiky. Zpátky do kanceláří se vrátili i všichni pracovníci jihočeského krajského úřadu nebo Povodí Labe.
„V době předkoronavirové seděli euroúředníci v malých standardizovaných kancelářích, teď se pro ně plánují nové open space prostory, kde se budou střídat u stolů a potkávat s kolegy.“
Může z home officeu profitovat český venkov? Hosty byli Alžběta Honsová z personálně poradenské agentury Randstad a ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
Vláda doporučuje home office, ministerstvo zdravotnictví jej právě ruší. „Plošný home office byl zaměstnancům ukončen ke 4. květnu 2021,“ potvrdila redakci mluvčí ministerstva.
„Už loni jsme upravili pravidla tak, aby si zapojení mohli nahrávat cesty nejen do práce, ale i třeba do přírody, na nákup nebo se psem. Zkrátka veškeré aktivní cestování,“ vysvětluje Kociánová.
Podle průzkumu pracovního portálu Profesia.cz dostává na home office alespoň nějaký příspěvek už přes 10 procent pracovníků. Zároveň ale vzrostl i počet firem, které naopak nabídku benefitů zúžily.
V loňském roce měly domácnosti kvůli home office rekordní spotřebu elektřiny za téměř 25 let, píšou Hospodářské noviny. S tématem nedostupnosti bydlení pro mladé přichází týdeník Respekt.
Lidé na home office by podle něj v modelovém případě dostali třeba 70 nebo 80 procent měsíčního výdělku, zbytek by šel postiženým profesím. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal.
Česká pošta zrušila benefit, díky němuž pracovali zaměstnanci na plný úvazek namísto 40 jen 37,5 hodiny týdně, uvádí deník E15, Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
O propadu a temných vyhlídkách evropské ekonomiky v časech koronaviru se převážně neskrývá skutečná katastrofa. Ovšem v úterý se mluvilo o opravdu reálné hrozbě, o novém vypnutí německého průmyslu.
Zaměstnanci na home office mají podle regionálního Deníku nárok na úhradu energií od zaměstnavatele. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Během první vlny pandemie se většině Čechů podařilo udržet práci a podle průzkumu Eurofoundu byla ČR v tomto ohledu úspěšnější než většina ostatních Evropanů.
Velké podniky zpravidla zavedly práci na dálku dříve, než to vyžadovala vláda. Na homeoffice přešli pracovníci bank, energetických firem i České pošty.
Firmy zatím příliš nemyslí na proplácení nákladů práce z domova. Nákazu koronavirem by mohlo jít brzo zjistit i z dechu. Podnikatelé pokračují v EET, i když nemusí.