Jde o druhý zákon, který kritici označují normu inspirovanou Ruskem, poznamenal server BBC News. Opozice bojkotovala debatu i hlasování o návrhu zákona, který označila za předvolební reklamu režimu.
Premiérka Giorgia Meloniová a nová šéfka opozice Elly Schleinová stojí na opačných stranách barikád kulturních válek. Nejnověji Itálií hýbe zákaz přisuzování rodičovských práv homosexuálním párům.
Server iROZHLAS.cz oslovil 27 zvolených senátorů s šesticí otázek k válce na Ukrajině, energetické krizi, covidu a manželství pro všechny. Shodují se i na tom, že pojem manželství patří muži a ženě.
Průvod doprovázela hudba, tanec a jásot i potlesk. A zdobily jej především duhové vlajky všech velikostí. Mnozí měli na krku květinové girlandy v barvách duhy, někteří přišli v kostýmech.
Tento krok podle CNN pramení z obav demokratů, že by si sňatky gayů v zemi mohl vzít v budoucnu na mušku nejvyšší soud, jenž nedávno umožnil zákonodárcům napříč Spojenými státy zakazovat potraty.
Maďarský parlament ovládaný konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil loni zákon, který zakazuje prezentaci homosexuality a děl s ní spojených na školách pro děti do 18 let.
„Nezbaví-li se debata o podobě manželství a rodiny ideologických předsudků a propagandistických hesel, nic dobrého z ní nevzejde,“ říká filozof a pedagog Daniel Kroupa.
Manželství už loni schválil parlament. Trojice konzervativních stran ale byla proti a podle švýcarského politického systému prosadila, že o věci se bude rozhodovat ve všelidovém hlasování.
„Myslím si ale, že klasická rodina je žena a muž. Ti můžou zplodit děti. To beru jako fakt. Mě je 48 let, v takovém prostředí jsem vyrostl a beru to jako normální,“ tvrdí Okamura (SPD).
Sněmovna ve čtvrtek pokračuje úvodní debatou o navrhovaném uzákonění manželství homosexuálů. Ve hře je také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy.
Záležitosti kolem rodiny, manželství či vztahů mezi dospělými a dětmi by si podle Ústavního soudu měly řešit primárně jednotlivé státy na základě společenské diskuse.
Švýcaři měli už nyní možnost uzavírat registrované partnerství. Ta existuje i v Česku. Manželství osob stejného pohlaví tam ale na rozdíl od řady zemí západní Evropy možné není.
Podle nedávného průzkumu Eurobarometru by s tím souhlasila necelá polovina Čechů. A rozděleni v názorech jsou také poslanci. Kdy by mohli o návrhu hlasovat, tak stále není jasné.
Odpůrci zákona se obávají, že otevře cestu k mateřstvím skrz náhradní matku, tedy ženu, která odnosí plod a porodí dítě biologickým rodičům. To je nyní ve Francii zakázáno.
Tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů se sešly před parlamentem. Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správně!“ poznamenala agentura Reuters.
Gayové a lesby by měli mít možnost uzavírat klasické manželství. V exkluzivním průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak vyjádřilo 67 procent dotázaných. Většina lidí také souhlasí s registrovaným partnerstvím, které mohou homosexuální páry v Česku uzavírat už deset let. Rozporuplné reakce naopak stále budí adopce dětí.
Z rakouského Lince zmizely semafory s dvojicí panáčků a panenek. Nechal je odstranit radní pro dopravu Marcus Hein z pravicové strany Svobodných. Symboly na světlech podporovaly otevřenost vůči sexuálním menšinám.
Německý ústavní soud posílil práva homosexuálních párů na adopce. Soud rozhodl, že lze adoptovat nevlastní dítě homosexuálního partnera. Nadále však platí, že homosexuální a lesbické páry nesmějí děti adoptovat společně.
Přiznat barvu - to je heslo účastníků druhého ročníku festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Akce dnes vyvrcholí karnevalovým pochodem hrdosti. Prague pride má být oslavou lidské rozmanitosti. Na tu ale česká legislativa zatím příliš neslyší. Gayům a lesbám například neumožňuje, aby si adoptovali dítě.
Za sexuální orientaci hrozily homosexuálům v bývalém Československu až do roku 1990 psychiatrická léčebna nebo dokonce vězení. Světová zdravotnická organizace právě před 20 lety škrtla homosexualitu ze seznamu nemocí. Od té doby je postoj společnosti mnohem tolerantnější, jak připomíná dnešní Den boje proti homofobii.
Hračky, lahvičky s krmením nebo dětská houpací sedačka zabírají v bytě Soni a Báry hodně místa – asi jako v běžné rodině s malým dítětem. Tato domácnost je však trochu jiná. Záměrně v ní totiž chybí tatínek. Bára a Soňa jsou lesby a vychovávají spolu vysněnou Sofii, která se Báře narodila teprve před pár měsíci. Jak těžké bylo pro homosexuální pár dospět až k narození dítěte a jak se na české poměry ještě nezvyklé rodině vlastně žije?