Hořící keř

Hořící keř v textech na iROZHLASU

Od Čechů si vážím ceny víc, říká držitelka české ceny Gratias agit, režisérka Holland

|Viktor Daněk |Film

Světoznámá polská režisérka Agnieszka Holland si z Prahy odnáší dvě ceny. Jsou za šíření dobrého jména země v zahraničí a obě nesou latinské názvy. Gratias agit je od českého ministerstva zahraničí a Bene meriot od polské vlády, která ji předala prostřednictvím své pražské ambasády. Stejně tak i životní příběh Agnieszky Holland je mezi Česko a Polsko rozkročený.

|Klára Bílá, bre |Film

Do nominací na Českého lva se dostalo 15 filmů, vévodí Hořící keř

Čin studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti nesvobodě v Československu, zaujal filmaře. A rok po uvedení snímku vévodí zfilmovaný Palachův příběh nominacím na ceny Český lev. Posbíral nominace ve 14 kategoriích. O dvě méně získal snímek Zdeňka Tyce nazvaný Jako nikdy.

Hořící keř ani Můj pes Killer nominace na Evropské filmové ceny nezískaly

|Ľubica Zlochová, Simona Bartošová |Film

Hořící keř polské režisérky Agnieszky Holland ani Můj pes Killer Slovenky Miry Fornay se nedostaly do nejužší nominace šesti filmů, ze kterých se 7. prosince v Berlíně určí finalista Evropských filmových cen. Na 10. ročníku festivalu v jihošpanělské Seville má ale Česko i další zastoupení. Nesoutěžně se představí krátký animovaný film Jana Šrámka a Martina Búřila Chasm a slovensko-český animovaný snímek Pandy, který už dostal ocenění i v Cannes.

|Michaela Vetešková |Film

HBO v neděli odvysílá první část filmu Hořící keř polské režisérky Agniezsky Hollandové

Polská oscarová režisérka Agniezska Hollandová natočila vůbec první hraný film o sebeupálení Jana Palacha s názvem Hořící keř. Financovala ho soukromá televizní společnost HBO, pro kterou to je nejdražší projekt v historii její evropské pobočky. V neděli 27. ledna nasadí první díl třídílné série do vysílání. Pak ji uvede 30. ledna na festivalu v Rotterdamu a Hořící keř by chtěla promítnout také v Karlových Varech.