hornictví

hornictví v textech na iROZHLASU

| ČTK |Historie

Z některých chlapů zbyly jen ohořelé známky, vzpomíná záchranář na 40 let staré důlní neštěstí

Roztavená důlní lokomotiva, chlapi, ze kterých zůstala jen identifikační známka, hodiny chůze v padesátistupňovém vedru po temných chodbách a zkroucené výztuži. To jsou vzpomínky, které bývalý báňský záchranář Jaroslav Minka z hlavy nevymaže. Od výbuchu v Dole Čs. armády v Karviné, který připravil o život 31 lidí, uplyne tento týden 40 let. Dnes šestasedmdesátiletý Minka má ale osudný den stále v živé paměti.

Horníci chtějí do penze odcházet dříve, podpořil je i vicepremiér Pavel Bělobrádek

|Martin Knitl, Anna Jadrná |Regiony

Hornické odbory požadují dřívější odchod havířů do starobního důchodu. Vláda by se měla v nejbližší době zbývat novelou nařízení z roku 1993, která zmírní podmínky pro snížení důchodové hranice. To ale platí pouze pro ty, kteří do roku 2008 neodpracovali potřebný počet směn. U ostatních bude nutná změna důchodového zákona.

|Jan Beneš, Simona Bartošová |Historie

Hornické památky Krušnohoří se možná dostanou na seznam UNESCO

Krušnohoří by mohlo být dalším místem na seznamu světového dědictví UNESCO. O zařazení hornické oblasti usilují společně zástupci české strany i Saska. Nominační dokumenty podepíšou dnes ministr kultury v demisi Jiří Balvín a německý ministr vnitra Markus Ulbig v Drážďanech. UNESCO by mělo rozhodnout v létě 2015. Už více než 10 let funguje na obou stranách hranice projekt Montanregion, který má zvyšovat zájem o hornické památky kraje.

|Kateřina Daňková, Marína Dvořáková |Výtvarné umění

Rozporuplná socha Pocta hornictví byla v Ostravě umístěna bez konkurzu

Ostravou koluje nové slovní spojení – „vlakokůň", nebo také „koňovlak". Původ má v nové kované soše, která o víkendu obsadila frekventovaný kruhový objezd mezi ostravským magistrátem a bývalým sídlem OKD. Má symbolizovat hornickou minulost města, místo toho ale pořádně zahýbala žlučí velké části místní umělecké veřejnosti i proto, že jejímu umístění nepředcházel žádný konkurz.