horolezec

|Jakub Marek, Radek Šamša |Ostatní sporty

Korunu Himálaje dobýval bez přístrojů a mnohdy sám. Messnerův život poznamenala bratrova smrt

Přesně před třiceti lety vystoupal italský horolezec Reinhold Messner na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse a stal se prvním člověkem, který zdolal všech čtrnáct osmitisícových vrcholů, takzvanou Korunu Himálaje. Nikdy přitom nepoužil kyslíkové přístroje, a tak patří mezi největší horolezecké legendy. Jeho himálajské dobrodružství ale začalo tragédií. Až do roku 2005 ho provázely pomluvy o tom, jak při výstupu na Nanga Parbat nechal svého bratra Günthera napospas osudu.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Ministr školství ocenil horolezce Jaroše za zdolání všech osmitisícovek světa

Vylézt na legendární himálajskou horu K2 a dalších třináct osmitisícovek k tomu, to je jako opakovaně vyhrát tenisový Wimbledon. S takovým komentářem dnes ocenil ministr školství Marcel Chládek z ČSSD horolezce Radka Jaroše. Diplom a finanční odměnu horolezec dostal také za reprezentaci Česka a za dobrý příklad pro mládež. Na vrcholy všech osmitisícových hor světa totiž Jaroš vystoupal jako jediný Čech.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Nevidomý horolezec Jan Říha ukazuje, že i s hendikepem se dá žít naplno

Nevidí, a přesto zdolal 38letý Jan Říha už několik horolezeckých výzev – například Kilimandžáro, Aconcaguu nebo El Capitan. Kromě toho vytrvalostně běhá a skoro pořád se usmívá. Rozhodl se také podpořit Nadační fond Českého rozhlasu. Honza se tak během sobotního koncertu Světlo pro Světlušku představí ve filmovém medailonu Zdenka Tyce.