horolezectví

|Pavel Blažek, Vojtěch Man |Ostatní sporty

OBRAZEM: Týdny příprav končí. Lezec Adam Ondra chystá ostrý pokus na nejtěžší stěně El Capitana

Lezec Adam Ondra už téměř měsíc trénuje v Yosemitech na volný přelez stěny Dawn Wall, nejstrmější a nejhladší části masivu El Capitan. V rámci tréninku nacvičuje nejtěžší kroky v rámci téměř kilometr vysoké cesty, na finální pokus se chystá v nejbližších dnech. Jeho přípravu si můžete prohlédnout díky fotografiím spolulezce Pavla Blažka.

Korunu Himálaje dobýval bez přístrojů a mnohdy sám. Messnerův život poznamenala bratrova smrt

|Jakub Marek, Radek Šamša |Ostatní sporty

Přesně před třiceti lety vystoupal italský horolezec Reinhold Messner na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhotse a stal se prvním člověkem, který zdolal všech čtrnáct osmitisícových vrcholů, takzvanou Korunu Himálaje. Nikdy přitom nepoužil kyslíkové přístroje, a tak patří mezi největší horolezecké legendy. Jeho himálajské dobrodružství ale začalo tragédií. Až do roku 2005 ho provázely pomluvy o tom, jak při výstupu na Nanga Parbat nechal svého bratra Günthera napospas osudu.

|Kristina Roháčková |Člověk

Kopec neuteče, říká o svém čtvrtém pokusu slézt Gašerbrum I horolezec Marek Holeček

O horách mluví jako o ženách – jednoduše si vybere tu, která se mu líbí. Nezáleží ani na tom, jestli je malá nebo velká. Pro horolezce Marka Holečka má každý kopec co nabídnout. Z neúspěchů si také hlavu neláme, podle jeho slov totiž kopec počká. Teď se Holeček chystá na čtvrtý pokus překonat prvovýstupem pákistánský Gašerbrum I.

| Radiožurnál |Zprávy ze světa

Horolezec Jaroš vystoupil na horu Denali, nejvyšší vrchol Severní Ameriky

Čeští horolezci Radek Jaroš a Petr Mašek dnes brzy ráno zdolali nejvyšší vrchol Severní Ameriky Denali, dříve známý jako Mount McKinley. Jaroš tak udělal další krok ve snaze získat Korunu světa, tedy zdolat nejvyšší hory všech kontinentů. Štěstí z úspěchu se ovšem u horolezců poněkud mísí se smutkem. V neděli jim totiž na stejné hoře zahynul kolega – horolezec Pavel Michut.

|Iva Zítková |Regiony

Centrum Děčína se pyšní oblíbenými horolezeckými cestami. Závidí je i v Tatrách

Pokud by vás napadlo, že je při budování horolezeckého jištění nejtěžší vrtání do skály, spletli byste se. Podle Karla Běliny, který v Děčíně postavil takzvanou via ferratu bylo nejhorší kácení stromů a čištění celého masivu pod Pastýřskou stěnou. Námaha se ale vyplatila. Pro turisty vybudoval zřejmě nejnavštěvovanější zajištěné cesty nejen u nás, ale i v celé Evropě – a to uprostřed města.