Pokud jde o blahobyt v jednotlivých zemích EU, je na tom ČR, měřeno průměrným bohatstvím na osobu, hned po Slovinsku druhým nejbohatším státem z celého bývalého sovětského bloku. Co chtít víc?
Koncové ceny energií pro všechny odběratele podle Energetického regulačního úřadu klesnou. Elektřina pro průměrnou domácnost meziročně zlevní o desetinu, plyn o 8,5 procenta, odhadl.
„Realita je, že čím vzácnější jsou vaše hlava nebo ruce, tím spíš to zaměstnavatel zohlední ve mzdě. A v tomto je obecně západní svět dál,“ podotýká ekonom Vít Hradil.
Prosperitě napomáhají instituce, které nastavují rovné podmínky pro všechny v hospodářství a povzbuzují k investicím do technologií, říká Klímová, která se odkazuje na letošní laureáty Nobelovy ceny.
Balíček počítá především se zvýšením základní sazby DPH na 23 z nynějších 20 procent. Na pět z deseti procent naopak klesne DPH na vybrané potraviny. Vznikne rovněž nová daň z finančních transakcí.
Výroba v srpnu proti loňsku vzrostla právě v automobilovém průmyslu o 14,4 procenta, ale také ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o téměř osm procent.
Lukáš Vlček je spoluautorem aktuální Hospodářské strategie České republiky. U ní se bohužel nedá opravit hlavní nedostatek. A je zvláštní, že právě o něm Vlček nemluví.
Až 81 procent obyvatel Moravskoslezského kraje se podle průzkumu agentury STEM/MARK domnívá, že ocelářský průmysl je pro další ekonomický rozvoj severní Moravy a Slezska nezbytný.
Hodnota nové bankovky je pětkrát vyšší, než jakou měla v této zemi dosud nejhodnotnější bankovka – tedy 2000 pesos. Zavedení nové bankovky reaguje na dlouhotrvající inflaci a devalvaci měny.
Spojené státy americké v lednu vydaly strategii, která započítává hodnoty přírody do ekonomických ukazatelů. Čína používá takzvaný hrubý ekosystémový produkt.
„Když se podíváme na dlouhodobější obraz Ruska, je výhled v důsledku sankcí ponurý, protože omezený přístup k technologiím poškodí výrobní kapacitu a růst produktivity,“ míní.
„Naše hospodářství není flexibilní a odolné vůči negativním vnějším i vnitřním vlivům. Nedokáže se dostatečně zaměřit na oblasti, které by mu přinesly odpovídající přidanou hodnotu,” uvedl ministr.
Čelní náraz do zdi – tak popisuje důsledky vypuknutí války na Ukrajině šéf podniku, který směřoval 90 procent výroby do Ruska. „Od toho okamžiku nemůžete do tohoto teritoria nic exportovat,“ říká.
Lidé s vysokými příjmy se teď víc než inflace bojí rozpadu demokracie, vlivu dezinformací a posílení extremistických nálad ve společnosti. To považuje na největší hrozbu 54 procent vysokopříjmových.
Zatímco Česko bylo poslední dva měsíce zcela zaměstnáno volbou nového prezidenta, na západ od českých hranic se děly věci, které českou společnost možná ovlivní víc než generál Pavel na Hradě.
V Česku je nejméně malých rodinných farem a statků v celé Unii. Také legislativa nahrává a pomáhá spíše těm velkým a „korporátům“, které mají výrobu potravin jako byznys.
Evropu čeká chladná zima. Země EU přijaly dohodu o úsporách ve využití plynu, některé země však neprosadily své návrhy. Jaké to byly, a co chtěly prosadit? Přečtěte si komentář Ivana Šterna.