Zmiňovaná houba stromy oslabí, následně je napadají další škůdci. Výsledkem je odehnívání kořenů a velké riziko vyvrácení. Tady jich na zem spadly už desítky.
Pokud toužíte po osmi milionech, stačí najít bílý lanýž (podobá se nehezké bramboře) s váhou okolo 1,5 kilogramu, potom zajít na dražbu a prodat svou houbu za nějakých 330 000 amerických dolarů.
„Je to uzavřená konzerva, uchytila se mezi nepropustnými minerálními vrstvami, které byly navíc popraskané,“ popisuje objev rostlinná a buněčná bioložka Fatima Cvrčková.
Asociace požádala architekty, aby přišli s návrhy, podle nichž by místo bylo více otevřené návštěvníkům. Hřbitov se proslavil i tím, že se zde točil snímek Fantastická zvířata a kde je najít.
Vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti připravují mapa, která ukáže, v jakých místech se vyskytují těžké kovy v houbách. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Houby zatím nerostou tolik, jak bychom mohli předpokládat vzhledem k tomu, jak pršelo,“ řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti. Příčina je ale nejasná.
Třiatřicet let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl obsahují některé druhy hub v Bavorsku stále ještě velké množství radioaktivního cesia. Informoval o tom Spolkový úřad pro ochranu před zářením.
Nový ředitel Národní galerie najal externí právníky na poradenství. Kvůli vysokým výdajům za právní služby byl přitom odvolán jeho předchůdce Fajt. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Je konec léta a počasí přeje houbám, které jsou nedílnou součástí rustikální bavorské kuchyně a nabízí je prakticky ve všech restauracích, Berchtesgaden nevyjímaje.
Německo hodlá do lesů masivně investovat. Třeba Braniborsko zasadí i dvanáct milionů sazenic. Borovic ale bude jen malý zlomek – přednost dostanou listnaté stromy, které lépe vzdorují horku.
Inženýr Ivan Jablonský je mykolog působící na České zemědělské univerzitě. Sám si houby pěstuje, ale pro houbaření má pochopení. Co dělá s houbami sucho? Proč jsme vyhlášenými houbaři?
Muchomůrka zelená či třepenitka patří mezi prudce jedovaté houby. Spolu se sedmnácti dalšími jsou uvedené ve vyhlášce o znalosti hub. Musí je bezpečně poznat všichni, kteří skládají odborné zkoušky.
České lesy ohrožují invazivní houby z celého světa, píše Mf Dnes. A V mikulovských sklepích zraje podle Práva první sekt na světě vyrobený z takzvaného kvevri vína. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Technicky bude držení a užívání halucinogenních hub stále nelegální. Policisté ale dostali instrukce, aby řešení těchto přestupků dali nejnižší prioritu.
Ministerstvo vnitra muselo řešit téměř tisíc stížností na šikanu u státních úředníků. A v českých lesích se objevují teplomilné druhy hub. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Při rozpoznávání jedlé houby od jedovaté by se sběratelé nemuseli spoléhat jen na svoje zkušenosti. Na ČVUT vyvíjejí počítačový systém, který dokáže z fotografií rozpoznat tisíce druhů rostlin a hub.