V dohledné době se chce s Pavlem setkat i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Nejsilnější opoziční hnutí chystá adresovat zvolenému prezidentovi dopis.
Necelé dva měsíce po zrodu Československa vznikla z rozkazu vrchního velení Hradní stráž. Ve 20. a 30. letech minulého století šlo o jedinou plně profesionální jednotku československé armády.
„Vždycky stojím a jenom slyším: ‚Děvuška, děvuška! Koukejte na ni!‘“ vypráví Petra Voráčová. Uniformu nosí stejnou jako ostatní vojáci, turisté ji ale bezpečně poznají podle blonďatých vlasů v drdolu.
Kývala k Hradní stráži nastoupil v březnu 2017. Své působení u ozbrojené složky, která má na starosti ochranu Pražského hradu i zámeckého areálu v Lánech, považuje za vrchol vojenské kariéry.
Bývalý náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc prohrál spor o peníze s Národním bezpečnostním úřadem. Pravomocně to ve středu potvrdil odvolací soud.
Všichni, kdo s vojákem přišli do styku, byli otestováni. Činnost stráže to ale žádným způsobem neovlivní. Prezident Miloš Zeman se s nikým z vojáků nesetkal, o jeho bezpečnost se stará jiný útvar.
Hradní stráž slaví 100 let od svého vzniku. Na její počest se na Pražském hradě konal slavnostní ceremoniál, kterého se mimo jiné účastní i prezident Miloš Zeman.
Před 100 lety byla zvláštním rozkazem Velitelství branné moci republiky Československé zřízena pěší setnina, která měla za úkol střežit Pražský hrad. Začala se tak psát historie Hradní stráže.
Čeští vojáci, kteří v neděli padli v Afghánistánu, byli povýšeni do hodností štábních praporčíků. Návrh náčelníka generálního štábu Aleše Opaty schválil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Vojáci Hradní stráže opustili modrobílé budky před Bránou gigantů. Tradiční stanoviště vyměnili za hlídkování na nádvořích Pražského hradu. Důvodem jsou vysoké teploty.
Profesionální odstřelovači z různých bezpečnostních složek se utkali spolu s lotyšskými a polskými armádními kolegy v soutěži Ride Of The Kings 2018 ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice.
Bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec se nedopustil trestného činu při chybném účtování cestovních nákladů. Uvedl to ve středu Městský soud v Praze a potvrdil rozhodnutí prvoinstančního soudu.
Vojáci Hradní stráže by měli v příštích letech dostat nové podpůrné zbraně, rozšířit by se mohly i jejich početní stavy. Počítá s tím velitel Hradní stráže Jiří Kývala.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 zprostila obžaloby bývalého velitele Hradní stráže Petra Prskavce, který byl trestně stíhán kvůli špatnému čerpání náhrad nákladů na dopravu do zaměstnání.
Pražský hrad si na Nový rok připomene 25 let od vzniku České republiky. Lidé si budou moci prohlédnout třeba originál Ústavy a pro prvních 5000 z nich bude připraven pamětní list.
Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován Jiří Kývala, dosavadní zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku. Jmenován byl s účinností od pátku, sdělil ve čtvrtek mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předchozí velitel Hradní stráže Petr Prskavec byl z funkce odvolán v prosinci, útvar dočasně vedl jeho statutární zástupce Karel Kroupa.
Státní zástupkyně podmíněně zastavila trestní stíhání bývalého velitele Hradní stráže Petra Prskavce. Vyšetřován byl kvůli podezření z podvodu. Státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčová ČTK přímo nesdělila, že rozhodnutí se týká Prskavce, vyplývá to ale z kontextu.
Vojenská policie ve středu ukončila prošetřování bývalého velitele Hradní stráže Petra Prskavce a spis předala k rozhodnutí státnímu zastupitelství. S jakým výsledkem, není jasné. Státní zástupkyně pro Prahu 6 Jindra Janáčová převzetí spisu zatím pouze potvrdila, chce se k němu vyjádřit v příštích dnech.
Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše dnes odvolal z funkce velitele Hradní stráže Petra Prskavce. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prskavec ve funkci pobyl necelý rok.
Mezi členy Hradní stráže se šíří nespokojenost. Kancléř Vratislav Mynář vydává sporná rozhodnutí, která se jim nelíbí. Zdroj z Hradní stráže tvrdí, že rozhodnutí jsou kancléřovy osobní rozmary, píše portál Aktuálně.cz.