Podmínky pro vstup do Rakouska se přesto nemění - po příjezdu do země je povinná desetidenní karanténa, přičemž po pěti dnech je možné podstoupit test a v případě negativní výsledku izolaci ukončit.
Ministerstvo ve výnosu nařídilo, aby se kontroly na hranicích se čtyřmi sousedními zeměmi „posílily masivně“. Důvodem k vydání opatření je snaha zabránit šíření koronaviru.
Podle nových pravidel budou muset maďarští občané po návratu z rizikových zemí označených žlutě nebo červeně muset podstoupit na hranicích zdravotní kontroly a odebrat se do čtrnácti denní karantény.
‚Hraniční kontroly vůči nám Němci nezadali, od 12. hodiny budou zrušeny hraniční kontroly i ze strany Česka, ale to neznamená, že pobyt bude legální,‘ uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.
Podle premiéra by mohla vláda rozhodnout o cestování bez omezení nejen do Rakouska, ale i do Německa nebo Maďarska. Zrušit by se mohly kontroly i pro občany těchto zemí už od páteční půlnoci.
Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí, kromě Itálie, nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou.
Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.
Vyzvednutí vozidel bylo možné díky pomoci ministerstva zahraničí. Jednání s polskou stranou probíhala již od poloviny, března, a to i na úrovni náměstků ministrů vnitra.
Při rizikové práci v horku nebo v kanceláři dva metry od dalších lidí nebude od úterý povinné nošení roušky. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Pondělní krok je součástí rozvolňování, k němuž mohla alpská země přistoupit díky příznivému vývoji epidemie. Otevřené tak nyní mají všechny obchody i restaurace.
Vybrané hraniční přechody do všech okolních států uzavřela policie 14. března, přes hranicí pendluje za prací asi padesát tisíc lidí. Například do Rakouska a Německa funguje pouze dvacet z padesáti.
Zatímco vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) připustil, že testování bude možné až po návratu do Česka, epidemiolog Roman Prymula trvá na tom, že je třeba potvrzení o testu předložit již na hranicích.
Policie všechny osoby při výjezdu i návratu zaeviduje. Pendleři se do České republiky mohou vrátit po 14 dnech práce v cizině, následná dvoutýdenní preventivní karanténa zůstává.
V přepočtu na počet obyvatel jsou čísla spojená s počtem nakažených na Domažlicku třikrát větší než v Praze. S omezením cest nesouhlasí Ústřední krizový štáb.
Zákaz vycestování, stejně jako zákaz vstupu cizinců, je v původním plánu platné do 12. dubna. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) upozornil, že nové opatření neznamená, že by Česko otevíralo hranice.
„Cílem tohoto opatření je eliminace nebo alespoň výrazné omezení šíření velmi nebezpečného lidského onemocnění covid-19,“ uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.
Lidé, kteří každý den dojíždějí za prací do Německa a Rakouska, sledují rozdíly mezi přístupem na obou stranách hranice. Některým v Německu roušky zakazují, aby nešířili paniku.
Kontroly začaly od sedmé hodiny ranní na 10 frekventovaných hraničních přechodech, po nichž by lidé mohli přijet do republiky především z Itálie, která je nejvíce zasaženou zemí koronavirem v Evropě.
Vláda nařídila českým občanům a cizincům, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují, aby se po návratu z Itálie ohlásili lékaři a zůstali ve dvoutýdenní karanténě.
Instalaci palubních jednotek do kabin dokončují v těchto například v přepravní společnosti Valatrans na Vsetínsku. Mluvčí CzechToll Miroslav Beneš řekl, že mnozí řidiči registraci odkládají.
Chorvatskou příslušnost k schengenské zóně musí jednomyslně schválit členské státy, z nichž některé dávají najevo obavy z možného přílivu migrantů přes chorvatskou hranici.
Řecko se letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky opět stalo hlavní vstupní branou migrantů přes Středomoří do Evropy, jako tomu bylo v roce 2015.
Jaké to je, když vás od příbuzných nebo vlastní studny odděluje ostře hlídaná mezinárodní hranice? Pro indiánský kmen Tohono O'odham každodenní realita.
Už skoro týden hlídá pohraničí Bavorska 500 policistů. Někteří místní ale na nové hlídky zatím ani nenarazili. Zároveň si myslí, že nová pohraniční stráž není potřeba.