Podle zdroje agentury Reuters bude také Washington od ledna požadovat doklad o plném očkování například po řidičích nákladních vozů, kteří překračují hranici, nebo zdravotnickém personálu.
Šéfové diplomacie České republiky, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší částí populace.
Slováci od pondělí uzavřeli menší hraniční přechody kvůli riziku šíření koronaviru. Na vybraných hraničních přechodech pak začala slovenská policie kontrolovat dokumenty ohledně koronaviru.
Nadále tak platí povinnost nastoupit v Německu do desetidenní karantény, kterou je možné po pěti dnech ukončit negativním testem. Při příjezdu je také nutné vyplnit digitální vstupní formulář.
„Podmiňovat návrat občanů tímto způsobem nelze. Musíte je nechat vstoupit na území země a až pak jim udělit nějaké povinnosti,“ řekl Radiožurnálu advokát Michal Šalamoun.
Němečtí policisté na hranicích dohlížejí na dodržování karanténních opatření, které Německo uvalilo na země považované za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.
luvčí slezských pohraničníků Szymon Mościcki uvedl, že kontroly jsou sice namátkové, ale policisti už vrátili několik desítek lidí bez platného negativního testu na koronavirus.
Dosavadní nařízení, které z karantény vyjmulo pendlery pracující ve zdravotnictví, pečovatelských zařízeních a v zemědělství, bude nově rozšířeno i na energetiku, vodohospodáře či informatiku.
V Německu je za ostrahu hranic odpovědná spolková policie, Bavorsko ale v roce 2018 obnovilo pohraniční zemskou policii, která nyní té spolkové vypomáhá.
Německo vede ke zpřísnění režimu na hranicích s Českem obava ze šíření nebezpečnějších koronavirových mutací, ale také nejistota, co bude znamenat konec nouzového stavu na českém území.
Přestože se situace českých pendlerů zlepšila, Bavorsko by si podle šéfa odborářů Josefa Středuly mělo uvědomit, že stejná pravidla, která chce po zaměstnancích z Česka, by měla platit i pro domácí.
Podmínky pro vstup do Rakouska se přesto nemění - po příjezdu do země je povinná desetidenní karanténa, přičemž po pěti dnech je možné podstoupit test a v případě negativní výsledku izolaci ukončit.
Ministerstvo ve výnosu nařídilo, aby se kontroly na hranicích se čtyřmi sousedními zeměmi „posílily masivně“. Důvodem k vydání opatření je snaha zabránit šíření koronaviru.
Podle nových pravidel budou muset maďarští občané po návratu z rizikových zemí označených žlutě nebo červeně muset podstoupit na hranicích zdravotní kontroly a odebrat se do čtrnácti denní karantény.
‚Hraniční kontroly vůči nám Němci nezadali, od 12. hodiny budou zrušeny hraniční kontroly i ze strany Česka, ale to neznamená, že pobyt bude legální,‘ uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.
Podle premiéra by mohla vláda rozhodnout o cestování bez omezení nejen do Rakouska, ale i do Německa nebo Maďarska. Zrušit by se mohly kontroly i pro občany těchto zemí už od páteční půlnoci.
Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí, kromě Itálie, nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou.
Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19, zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům.
Vyzvednutí vozidel bylo možné díky pomoci ministerstva zahraničí. Jednání s polskou stranou probíhala již od poloviny, března, a to i na úrovni náměstků ministrů vnitra.
Při rizikové práci v horku nebo v kanceláři dva metry od dalších lidí nebude od úterý povinné nošení roušky. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Pondělní krok je součástí rozvolňování, k němuž mohla alpská země přistoupit díky příznivému vývoji epidemie. Otevřené tak nyní mají všechny obchody i restaurace.
Vybrané hraniční přechody do všech okolních států uzavřela policie 14. března, přes hranicí pendluje za prací asi padesát tisíc lidí. Například do Rakouska a Německa funguje pouze dvacet z padesáti.