hromadná doprava

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Sedačka s penisem. Svérázná kampaň v mexické MHD upozorňuje na sexuální obtěžování

Skoro dvě třetiny žen v mexickém hlavním městě mají zkušenost se sexuálním obtěžováním v dopravních prostředcích. Ukazuje to nejnovější studia, kvůli které se radnice Mexico City ve spolupráci s OSN rozhodla situaci změnit. Vymyslela proto svéráznou kampaň, jejíž součástí je i speciálně upravená sedačka, která na problém upozorňuje.

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

V New Yorku otevřeli novou linku metra. Od prvotních plánů uběhlo skoro sto let

V New Yorku otevřeli novou linku metra. První plány na trasu pod jednou z čtvrtí na Manhattanu přitom vznikly už na konci 20. let minulého století. Začátek výstavby ale zkomplikovala světová hospodářská krize, a proto se na lince začalo po mnoha odkladech pracovat až v roce 2007. Linka si proto v minulosti vysloužila přezdívku „nejlepší nápad, který se nikdy neuskutečnil“.

|Iva Havlíčková |Regiony

V Ostravě chybí řidiči trolejbusů. Na klíčové trati tak musí dočasně jezdit autobusy

Ostravě chybí řidiči, a to hlavně trolejbusů. Za volant je dopravní podnik láká i pomocí náborového příspěvku, jenže ani o ten nestojí dost zájemců. Problém se teď navíc prohloubil. Už za pár dní se totiž v krajském městě otevře nová trolejbusová trať, kterou město vybudovalo, aby podpořilo ekologickou dopravu. Aby ji ovšem dopravní podnik mohl provozovat, bude zřejmě muset řidiče stáhnout z jiné páteřní linky ve městě.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Británie si připomněla 10 let od sebevražedných útoků v londýnské MHD

Minutou ticha a řadou vzpomínkových akcí si Velká Británie připomněla 10. výročí londýnských útoků. Čtyři sebevražední atentátníci narození v Británii a napojení na Al-Káidu zabili v ranní dopravní špičce 52 lidí a stovky dalších zranili. K útokům došlo ve třech soupravách metra u Edgware Road, Aldgate a Russell Square a v jednom dvouposchoďovém autobuse. Památku obětí uctila i královna Alžběta II. nebo premiér David Cameron.

|Anna Königsmarková |Regiony

Z Můstku do Kladna na jednu jízdenku? Praha a střední Čechy chtějí propojit veřejnou dopravu

Do hlavního města přijíždí za prací vlakem nebo autobusem denně tisíce lidí. O víkendu zase Pražané vyráží na výlety do středních Čech. Naprostá většina z nich musí mít teď v peněžence Opencard nebo lístek na metro, další lístek na vlak či autobus. Za pár let by jim k cestování mohla stačit pouze jediná jízdenka. Hlavní město totiž začalo se Středočeským krajem pracovat na sjednocení systému veřejné dopravy.