Velké televize i vydavatelství médií na Slovensku ovládají finanční skupiny, pro které je výhodné mít dobré vztahy s vládou. Snaží se tak předcházet tomu, že utrpí jejich jiný a větší byznys.
Na TikToku můžeme najít propagandu nebo dezinformace. „Já jsem viděla třeba videa, která chválí to, co dělá ruská armáda na Ukrajině," říká redaktorka Gruntová.
Od placení koncesionářských poplatků již upustilo sedmnáct z 27 členských států EU. Média jsou tak placena státem, patří mezi ně například Finsko. Později by se mohlo přidat i Polsko nebo Německo.
Dostat zprávy tak říkajíc pod nos třeba na Facebooku bylo praktické a pohodlné. Ale proč tohle přestává fungovat? Debaty jsou vyhrocenější a influencer neznamená nutně novinář.
Dovětek, který se objeví ve stanovách TVP, polského rádia a agentury PAP, je o tom, že v případě zahájení likvidace média se všichni členové představenstva média stanou likvidátory.
Úpravou vyhlášky o využívání rádiového frekvenčního spektra (VNF) umožnila Spolková rada, aby stávající rádiové licence pro FM vysílání zůstaly platné i po předchozím datu vypršení platnosti.
Novinářka Šárka Seydler Kabátová zastavuje na ulicích mámy malých dětí a ptá se jich, jak se mají. „Nejčastější odpověď je ‚Mám se krásně, ale…‘. Ty ženy jdou vždycky rovnou do tématu,“ říká.
Z Ruska se nelze dostat na s Prigožinem spojené weby agentury RIA FAJN ani na stránky mediální skupiny Patriot, pod níž spadají všechna jím kontrolovaná média. Cenzurní úřad svůj krok nevysvětlil.
Jaké to je, když váš partner začne číst dezinformační média a vy se úplně rozejdete v názorech? Dá se v takovém vztahu žít a vychovávat děti? Přečtěte si další díl seriálu Společnost nedůvěry.
Pokud člověk nedůvěřuje společnosti ani jejím institucím, jako jsou vláda, parlament, úřady či média, otevírá se prostor pro konspirace a dezinformace. Ukázal to unikátní průzkum Českého rozhlasu.
„Domnívám se, že televize by nemusela nabízet několikery magazíny o vaření, natírání chat a údržbě zahrady, byť formát většiny z nich je kvalitní,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.
Pravdivost příběhů údajných sázkařů na Andreje Babiše se server iROZHLAS.cz pokusil ověřovat. Většina uživatelů podepsaných pod příspěvky o sázkách přiznala, že šlo o „pouhý trolling“.