Poslanec hnutí ANO se v Číně setkal s představiteli firmy Huawei, která je považována za bezpečnostní hrozbu. Ve Sněmovně navíc kritizuje kybernetický zákon, který by na ni mohl dopadnout.
„Nechceme opakovat situaci, kdy budeme překvapeni v nejméně vhodný moment a budeme pak muset ze dne na den hledat nějaké řešení,“ řekl pro Radiožurnál ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Před cestami exponovaných osob do Číny varuje kontrarozvědka BIS. Poslanec, kterého pozvala Čínská hospodářská komora, se brání tím, že šlo o „poznávací cestu“, na které „nevystupoval politicky“.
Čína podle Koudelky cestě za svým cílem být dominantní ekonomickou silou podřizuje všechno. Důležitým prostředkem je pro Čínu udržování a získávání kontaktů ve světě, buduje si přes ně své postavení.
O reportu Royal United Services Institute, který rusko-čínskou spolupráci v této oblasti popisuje, píše Rádio Svobodná Evropa. Čína neodsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a udržuje s ním úzké vztahy.
„Kyberprostor nerespektuje geografické hranice a zajištění jeho bezpečnosti je o spolupráci,“ připomíná v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel kyberúřadu Lukáš Kintr.
Mobilní operátoři a provozovatelé sítí nesouhlasí se zákonem, který připravuje NÚKIB. Brání se tomu, aby jim mohl nařídit, jaká firma jim může dodat potřebné části systému.
Bezpečnost jako úkol nejen pro policii či armádu, ale pro celou společnost. To je myšlenka, která se vine novou Bezpečnostní strategií. Poprvé se navíc podrobně věnuje i ekonomickým otázkám.
Stát chystá zákon, kterým může vyřadit ze soutěže rizikové dodavatele z nedemokratických zemí. Připravovanou legislativu ale kritizují například provozovatelé komunikačních sítí.
Čína zmírňuje politiku nulového covidu. Přísná opatření trvala tři roky a zpomalila druhou největší světovou ekonomiku. Kromě toho vyvolala v zemi bezprecedentní protesty.
Česko bude moci prověřovat, jaké firmy si pustí do kritické infrastruktury. Aktuálně chybí způsob, jak vyloučit společnost, která pochází ze státu, jenž provádí proti Česku kyberútoky.
Čínská vláda nereagovala na žádost kanadské vysílací stanice o vydání akreditace pro stálého zpravodaje. Napětí mezi zeměmi souvisí se zadržením finanční ředitelky čínské firmy Huawei v Kanadě.
Česká advokátní komora začala šetřit, jestli je advokát Květoslav Hlína ve střetu zájmů. Zastupuje totiž jak jednoho z obviněných, tak i pražský dopravní podnik.
„Dokážeme nasimulovat cokoliv, třeba infrastrukturu jaderné elektrárny nebo satelitu,“ říká Lucie Kadlecová, jež kromě akademického výzkumu působí v estonské kyberbezpečnostní firmě.
Vodafone a T-Mobile budou v 5G sítích dál využívat technologie od čínské firmy Huawei, píše deník E15. A český trh s uměním zažívá podle Deníku N rekordní časy. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Malý podle svých slov za podstatné považuje to, že Huawei v Česku podniká legálně. „Chápu, že jsou tu určité obavy z Číny, část jich sdílím a část ne. Osobně mi to přijde zbytečně vyhrocené.“
Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zadržení v prosinci 2018, krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zatkla finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou.
Americká prokuratura v pátek sdělila soudu v newyorské čtvrti Brooklyn, že dosáhla s Meng Wan-čou dohody o odložení stíhání a že stáhne svou žádost o vydání čínské podnikatelky z Kanady.
Wang Wej-ťing byl znovu zadržen na základě soudního příkazu, který byl vydán kvůli odvolání proti červnovému rozhodnutí varšavského soudu propustit jej z vazby.
Čína s nástupem současného prezidenta nalezla sebevědomí. Dávno není levnou montovnou západního světa, ale velmocí. A jako velmoc vyžaduje úměrnou pozornost ve všech ohledech.
Bezpečné 5G sítě a jasná pravidla pro operátory, jak dodavatele sítě páté generace v Česku vybírat. To vše by mělo zajistit chystané opatření, které bude v únoru projednávat Bezpečnostní rada státu.
Systém nejenže umí odhadnout věk a pohlaví člověka zachyceného kamerou, ale dokáže určit etnickou příslušnost sledovaného. V případě příslušníka ujgurské menšiny měl automaticky spustit „alarm“.
Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung kvartální provozní zisk stoupl o 58 proocent na 245 miliard korun. Těžil i z odkladu představení nového iPhonu od Applu.