Gangy využívají jako informátory chlapce, kteří jsou cvičeni v používání zbraní a nasazováni do střetů proti policii. Dívky jsou podle svědectví znásilňovány, nuceny vařit a uklízet členům gangu.
„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Dlouhodobě upozorňoval na politikaření a korupci a skončil ve vězení. Ázerbájdžánský režim odsoudil akademika Gubada Ibadoghlua za falšování peněz. Ve vězení s ním podle rodiny zacházejí krutě.
„Sociální služby jsou touto rodinou posedlé. Je to čistě z politických důvodů. Problémy rodiny začaly až poté, co dívka nakreslila protiválečný obrázek,“ řekl právník odsouzeného Alexeje Moskaljova.
Podle úřadů to měly být ty samé knihy, kvůli kterým soud loni v září poslal pětici logopedů do vězení. V knihách se ovce snaží vyhnat vlky ze své vesnice.
„Zdá se, že ukrajinská armáda rozmístila protipěchotní miny na rozsáhlém území v blízkosti Izjumu, což si vyžádalo oběti v řadách civilistů a stále pro ně představují vážnou hrozbu,“ uvádí organizace.
Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19.
Odnětí svobody v Kataru potkalo i zahraniční homosexuály. V roce 1998 dostal americký občan šest měsíců ve vězení plus 90 ran bičem jako trest za projevy homosexuality.
Tři zatčené Afghánky podle organizace Human Rights Watch uvedly, že je Tálibán zadržel společně s jejich rodinami včetně malých dětí. Po propuštění se jim ze země podařilo uprchnout.
„Změnit vědomí a identitu ukrajinské populace, podchytit její kořen tam, kde je to nejnáchylnější k úpravám. Což jsou dětské duše,“ upozornil pro iROZHLAS.cz historik David Svoboda.
„Pokud by Venezuela byla zvolena, byl by to políček do tváře milionům Venezuelanů, kteří čelí represím tamního režimu,“ uvedla nevládní organizace UN Watch.
Ruské jednotky a jejich spojenci násilně přesouvají ukrajinské civilisty a uprchlíky do Ruska nebo na území, která okupují. Informuje o tom obsáhlá zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch.
S válkou se děti na Ukrajině mohou potkat na každém kroku. Zranit je může jak fyzicky, tak i psychicky. Dohromady jich válkou bylo zasaženo kolem 5,3 milionu.
Od ledna do poloviny dubna zahynulo při devíti incidentech v africkém Mali až 456 civilistů. Na jejich zabití se kromě malijských sil podíleli žoldnéři takzvané Vagnerovy skupiny.
Luis Manuel Otero Alcántara a Maykel Castillo jsou obžalovaní z narušení veřejného klidu. K jejich propuštění vyzvaly organizace na ochranu lidských práv.
Ruský poslanec Amnesty International také vyčetl, že „bez důkazů“ obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině a ani slůvkem se nezmiňuje o údajných zločinech kyjevského režimu.
Ve městě se po odchodu ruských jednotek našly desítky až stovky mrtvol. Zatímco ukrajinští a západní představitelé hovoří o válečných zločinech, Moskva bez důkazů obviňuje Kyjev z provokace.
Human Rights Watch zaznamenala případy mezi 27. únorem a 14. březnem, jichž se ruští vojáci dopustili vůči civilistům v okupovaných oblastech kolem Černihivu, Charkova a Kyjeva.
Tálibán podle zjištění Human Rights Watch od srpna zasáhl proti 47 lidem, kteří byli zabití nebo zmizeli. Jednalo se o bývalé policisty, členy ozbrojených sil a tajných služeb či polovojenských milic.
Podle jednoho ze zadržených se obvinění opírala o to, že se setkal s kolegou propuštěným z vězení a pomohl rodině chudého rolníka obstarat si palivové dříví. Odsouzen byl za organizování protestů.
Interpol opatření zavedl jako součást protisyrských sankcí vyhlášených kvůli tvrdému postupu vlády syrského prezidenta Bašára Asada proti oponentům, kteří zahájili protivládní protesty roku 2011.
Přesně před rokem výbuch přístavní haly zčásti zdevastoval libanonské hlavní město Bejrút. Nejničivější exploze 21. století připravila o život 207 lidí.