humanitární pomoc

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Problémy v Doněcku jsme čekali, přiznává šéf humanitární pomoci Člověka v tísni

Ruská televize TVC ve středu odvysílala dokument, který naznačuje, že mise Člověka v tísni v ukrajinském Doněcku je podezřelá z korupce nebo špionáže. Šéf humanitární a rozvojové sekce organizace Jan Mrkvička v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu přiznává, že po vykázání dalších kolegů z oblasti problémy očekával. Hněv místních, který dokument naznačoval, ale on sám nezaznamenal.

| dab, Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

Člověk v tísni opustil samozvanou doněckou republiku, se separatisty chce jednat po víkendu

Česká humanitární organizace Člověk v tísni uzavřela svou kancelář v samozvané Doněcké lidové republice. V Doněcku zůstali jen místní zaměstnanci. Z oblasti se stahuje poté, co jí místní úřady neprodloužily akreditaci. O tom, jestli bude moci dokončit svou pomoc lidem v bojových oblastech, chce organizace jednat se separatisty po víkendu.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Potraviny pro 60 tisíc lidí. Do obléhaných syrských měst konečně dorazila pomoc

Skoro po půl roce dorazila do čtyř obléhaných syrských měst humanitární pomoc. Konvoje Červeného kříže přivezly 60 tisícům lidí potraviny, zdravotnické potřeby a další zásoby. Města Fúa a Kafrája obléhají povstalci, Madáju a Zabadání naopak obklíčila vládní vojska. Ani jedna z bojujících stran neumožnila humanitárním pracovníkům, aby do měst jezdili pravidelně.

OSN obnovila dodávky humanitární pomoci pro Sýrii, do Aleppa se zatím kvůli náletům nedostane

|Ondřej Himmer, dab |Zprávy ze světa

Syrské Aleppo v noci na dnešek zažilo nejhorší bombardování za poslední měsíce, při kterém zemřelo nejméně 45 lidí. Podle agentury Reuters za útoky stojí syrská nebo ruská armáda. Do města se tak nemůže dostat konvoj Organizace spojených národů (OSN), která po dvou dnech obnovila dodávky humanitární pomoci pro válkou ničenou Sýrii. Kvůli bezpečnosti proto léky a zdravotní potřeby nezamířily do Aleppa, ale do Damašku.

|Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Němečtí sociální pracovníci debatovali v Praze o uprchlících. Musíme to zvládnout, tvrdí

Do Německa za poslední rok přišel víc než milion uprchlíků. Odpůrci migrační politiky kancléřky Merkelové volají po zavedení limitu pro počet příchozích. Zastánci nastaveného kurzu trvají na tom, že Německo má povinnost pomáhat. Spolkovou migrační politikou se zabývala debata z cyklu Lidová škola migrace, uspořádaná Multikulturním centrem Praha a Nadací Friedricha Eberta. Na otázky Českého rozhlasu odpovídali dva němečtí hosté, kteří mají s běženci zkušenost z působení v humanitárních organizacích.

| ČTK |Zprávy ze světa

Putin obvinil rebely v Sýrii ze zneužívání příměří. Opozice podle Ruska opakovaně porušuje klid zbraní

Syrská armáda dodržuje příměří v zemi, zatímco tamní rebelové využívají klidu zbraní k přeskupování sil. V sobotu to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že Spojené státy dodrží dojednané závazky ohledně Sýrie a budou jednat „transparentně". Příměří je podle Putina společným cílem Moskvy i Washingtonu a potrvá.

|Štěpán Macháček |Člověk

Poděl se o své jídlo. OSN spustila mobilní dárcovskou aplikaci na pomoc uprchlíkům

V souvislosti s uprchlickou krizí často zaznívá názor, že pomáhat se má přímo v oblasti konfliktu. S mobilní aplikací Share The Meal, česky Poděl se o své jídlo, může teď pomoci úplně každý. Stačí dvakrát ťuknout na obrazovku chytrého telefonu. Jídlo pro syrské dítě třeba v Libanonu se tak dá poslat od stolu v restauraci a stojí jedenáct korun. Aplikaci spustil Světový potravinový program OSN a v západním i arabském světě se těší velkému zájmu.

Omezení byrokracie má zlepšit humanitární pomoc. Opatření možná ušetří až miliardu dolarů

|Jaromír Marek, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Méně byrokratických překážek mezi humanitárními organizacemi a dárci má snížit plýtvání prostředků a zefektivnit pomoc potřebným. Shodli se na tom dnes účastníci humanitárního summitu OSN. V Istanbulu jednali zástupci 80 zemí a řady organizací o tom, jak nejefektivněji poskytovat pomoc v postižených oblastech.

| ČRo, mkp |Zprávy ze světa

Česko pošle do Sýrie mimořádnou humanitární pomoc za 4 miliony korun

V Praze se dnes náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa se svým syrským protějškem Fajsalem Mikdádem dohodli, že Česko vyšle do Sýrie mimořádnou humanitární pomoc ve výši zhruba čtyři miliony korun. Pochybnosti o distribuci pomoci i do míst pod kontrolou opozice však vyjádřil v rozhovoru pro ČRo publicista Hassan Ezzedine, který situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje.

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Třetí den příměří v Sýrii: do obležených měst dorazil první konvoj s pomocí

První konvoj s humanitární pomocí dorazil do obležených částí Sýrie. Celkově chce OSN poslat v příštích dnech pomoc pro 150 tisíc lidí, kteří přežívají v patnácti obklíčených syrských městech. Mělo by to umožnit příměří, které navzdory sporům stále trvá. Pokračují ale operace zejména proti takzvanému Islámskému státu.