Izraelská armáda po týdnu obnovila své bojové operace v Gaze. „Je potřeba si uvědomit, že to byla hodně krátká doba,“ přiblížila situaci ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic Sylva Horáková.
Humanitární pomoc se do Gazy dostává z Egypta přes přechod Rafáh. První dodávky pomoci, kterou začal Hamás bezprecedentním brutálním útokem na izraelské pohraničí, povolil Izrael až 21. října.
Podle OCHA do jednoho ze skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Gaze směřovaly mimo jiné potraviny, voda, léky a zdravotnický materiál. Auta dovezla také skoro 130 000 litrů paliva.
Izraelská armáda oznámila, že umožní navýšení počtu kamionů s humanitární pomocí, které do Gazy směřují z Egypta. Vše, co bude na seznamu OSN, bude podle Elada Gorena z izraelské armády doručeno.
Paříž hostí mezinárodní humanitární konferenci o Gaze. „Vzhledem k neúčasti Izraele těžko říct, co si od toho lze slibovat,“ soudí regionální manažerka Charity Velíšková.
Návrh německého ministerstva vnitra jde řeckým a italským směrem. Trestné by podle něj mělo být napomáhání cizím občanům bez víz ve vstupu na území Unie. Návrh se ovšem nezmiňuje o peněžní odměně.
Východoukrajinská Avdijivka je teď průsečíkem nejtěžších bitev mezi Ukrajinou a Ruskem. Český Team4Ukraine místním poskytuje nezbytnou humanitární pomoc – elektrocentrály, naftu, benzin nebo léky.
Evropská komise připravila dlaší balík sankcí na Rusko. „Čím úspěšnější budeme v podpoře legální migrace, tím přísnější můžeme být v boji proti nelegální migraci,“ uvedla Ursula von der Leyenová.
Izrael podle politologa Weisse primárně potřebuje pomoc od Spojených států k prevenci většího konfliktu. Evropská unie pak může pomoct diplomaticky jednat se státy v zálivu.
Šéf Bílého domu zároveň uvítal pondělní propuštění dvou Izraelek, které Hamás držel jako rukojmí, a zopakoval, že Hamás by měl propustit všechny zajatce. Bílý dům o tom informoval v prohlášení.
„Musíme být v kontrole velmi důrazní a nesmíme nechat Hamás, aby tu pomoc rozkradl, jako se to v minulosti několikrát stalo,“ apeluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
rvní konvoj byl do Gazy vpuštěn v sobotu. Pásmo Gazy je terčem odvetného izraelského bombardování a blokády po brutálním útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.
V palestinském Pásmu Gazy, které Izrael od 7. října masivně ostřeluje v odvetě za útok Hamásu, se zhoršuje humanitární krize. Obyvatelé podle humanitárních organizací dodávky pomoci nutně potřebují.
Podle agentury Unian zachytila celní správa až 3000 případů, kdy se zásilka s pomocí nedostala k vojenským jednotkám. Humanitární organizace se tak budou od prosince registrovat na webu.
Po útoku Hamásu vyslala unijní sedmadvacítka jasný signál, že terorismus je nepřijatelný. Podpora Izraele však není bezbřehá, říká pro iROZHLAS.cz ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.
Představitelé OSN před Bidenovým prohlášením uvedli, že neví, kdy bude zahájen provoz na klíčovém hraničním přechodě. Ten podle dřívějšího prohlášení Egypta nefunguje.
Humanitární pomoc pro civilisty se hromadí na egyptském Sinajském poloostrově, protože chybí dohoda, jak ji do Gazy doručit. Sdělil to podle agentury Reuters šéf americké diplomacie Antony Blinken.
Pomáhat přijeli i uprchlíci z Eritrey a Súdánu. „Lidé toho nosí hromady. Jsme tu pátý den a už nám rukama prošly tuny oblečení. Je tu i spousta mladých,“ popisuje dobrovolnice, která třídí různé věci.
„Dovezli jsme do nemocnice v Al-Awda zásoby léků na dva měsíce a během posledních tří dní jsme spotřebovali léky původně určené na tři týdny,“ říká ředitelka české kanceláře Lékařů bez hranic.
„Podle mezinárodního práva nemůžete zasahovat civilní cíle. Ano, Hamás toho využívá a skrývá se. Ovšem ani to neopravňuje Izrael k tomu, aby tyto cíle napadal. K tomu ale dochází,“ říká Záhora.
Od středy v oblasti panuje příměří poté, co arménské separatistické jednotky fakticky kapitulovaly. V neděli Ázerbájdžán uvedl, že odzbrojování separatistů ve spolupráci s ruskými vojáky pokračuje.
Poradce prezidenta mezinárodně neuznávané arménské karabašské republiky David Babajan uvedl, že situace v separatistickém regionu je tvrdá - lidé mají hlad, nefunguje elektřina a chybí palivo.
Ukrajinské úřady po úterním ruském dronovém útoku na Lvov informovaly o zásahu tří průmyslových objektů. Podle starosty se v nich nacházela okna, chemikálie pro domácnost a humanitární pomoc.
Podle médií hrozí na severovýchodě Libye protržení dalších svou přehrad. Zprávy o přehradách jsou ale nejasné, místní úřady tvrdí, že jsou v dobrém stavu a nebezpeční nehrozí.
Marocká vláda odmítla i pomoc dalších zemí, mezi nimi se vyjímá Francie. „Maročané ‚vytrestali‘ Paříž tím, že nepozvali její záchranáře, aby pomáhali trpícím Maročanům,“ shrnuje Břetislav Tureček.