Beduínský klan Chušmán kontroluje území, které obklopuje celou Hurghadu. Bez jejich spolupráce by byla ochrana letoviska jen těžko představitelná. Policie či armáda do jeho teritoria téměř nevstupuje.
V egyptské Hurghadě panují po útoku přísná bezpečnostní opatření poté, co v pátek nožem zaútočil na hotelové hosty muž údajně napojený na Islámský stát.
Kancelář, s níž cestovala Češka zraněná při útoku v Hurgadě, nabídla svým klientům v oblasti dřívější návrat do ČR. Dva lidé toho využili. Zraněná Češka byla převezena do Káhiry.
Egyptské úřady identifikovaly muže, který v pátek ubodal dvě ženya čtyři osoby zranil. Mezi raněnými je Češka. Ministerstvo zahraničí oznámilo, že žena bude převezena do Káhiry k dalšímu vyšetření.
Čech, kterému v Egyptě letos v létě zemřely manželka a dcera, se vrátil zpět do vlasti. Petra Kramného z Karvinska egyptské úřady zadržovaly od srpna jako svědka, obviněn ani obžalován v souvislosti s úmrtím nebyl.
Jedenáct maďarských turistů zahynulo u egyptského letoviska Hurgahda, když se autobus s nimi převrátil večer cestou na letiště. Nehoda má i 29 zraněných.
Přestože je pro desetisíce lidí v Káhiře prezident Mubarak symbolem autoritářského režimu, který omezuje jejich práva, v turistických oblastech se na něj koukají jako na muže, který modernizoval Egypt a přivedl do země miliony zahraničních turistů. Například v letovisku Hurghada jsou s Mubarakovou vládou lidé spokojeni.
V centru Káhiry dnes ve slavnostní atmosféře, za zpěvu hymny a s vlajkami v rukách protestovalo podle různých zdrojů kolem 100 000 až 200 000 lidí. Požadovali odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Tisíce lidí se sešly i v dalších egyptských městech - Alexandrii, Suezu, Port Saídu, Mansúře, Ismáílíji a v Aríši. V turistických letoviscích je ale oproti minulým dnům klid.