Husní Mubarak

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

'Proces století' spěje ke konci. Egyptskému exprezidentovi hrozí trest smrti

O osudu Husního Mubáraka ve čtvrtek definitivně rozhodne soud v Káhiře. Bývalému egyptskému prezidentovi hrozí až trest smrti. Obviněn je z odpovědnosti za střelbu do demonstrantů v roce 2011. Při protivládních protestech tehdy zemřely stovky lidí. Takzvaný proces století začal před pěti lety. Nyní osmaosmdesátiletý Mubárak si nejdříve vyslechl doživotní verdikt, odvolací soud ho ale osvobodil. Současné druhé odvolací řízení je konečné.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Soud s Mubárakem, obviněným kvůli střelbě do demonstrantů, se odkládá na leden

Egyptský soud odložil projednávání kauzy bývalého egyptského prezidenta Husního Mubáraka na leden. Původně měl proces začít dnes. Mubárak čelí obvinění, že nese odpovědnost za střelbu do demonstrantů v roce 2011. Během protestů proti jeho vládě tehdy zemřelo přes osm set lidí, většina z nich po tvrdých zásazích policie.

Egyptský soud zprostil exprezidenta Mubáraka viny

|Pavel Novák, ČTK, ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

V Egyptě skončil takzvaný proces století. Soud osvobodil bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Zbavil ho obvinění z podílu na smrti stovek demonstrantů v roce 2011. Mubárak si ještě musí odpykat tříletý trest za zpronevěru. Kvůli zdravotním problémů zůstává v nemocnici. Jeho příznivci verdikt vítají, mnozí Egypťané jsou ale zklamaní.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Bývalý egyptský prezident Mubárak je znovu před soudem. Hrozí mu i trest smrti

V Káhiře dnes pokračuje obnovený soudní proces s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubárakem. Loňský trest doživotního vězení pozbyl platnost kvůli procedurálním chybám a soud se proto opakuje. Spolu s bývalou hlavou státu jsou v kleci obžalovaných také jeho synové Gamál a Alá, bývalý ministr vnitra a několik Mubárakových spolupracovníků.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Egyptské ulice se zklidňují. Islamistické demonstrace nenaplnily očekávání svých organizátorů

Pátkem mučedníků nazvali egyptští islamisté demonstrace, které měly zachvátit celou zemi. Před některými mešitami ale po poledni protestovaly jen stovky, maximálně několik tisíc odpůrců vojenského režimu. Žádné masové pochody se nekonaly. Na intenzitě demonstrací se podepsalo zatčení vedení Muslimského bratrstva, stejně jako všeobecný strach ze zatýkání a násilí.

| Český rozhlas, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak je klinicky mrtev

Lékaři vojenské nemocnice v Káhiře oznámili, že bývalý egyptský prezident Husní Mubárak je klinicky mrtev, došlo u něho k zástavě srdce. Udržují ho však zatím na přístrojích. Informaci přinesla agentura Reuters, která cituje egyptskou státní tiskovou agenturu MENA.

|Břetislav Tureček, Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

V Egyptě protestují desetitisíce lidí proti výši trestu pro Mubáraka, žádají pro něj smrt

Egyptské ulice znovu bouří. Důvodem je tentokrát rozsudek nad svrženým prezidentem Husním Mubárakem, který dostal doživotí za to, že loni nezabránil zabití více než 800 demonstrantů vládními jednotkami. Egypťanům se verdikt nelíbí a zdá se jim mírný, pro exprezidenta požadují trest smrti. Mubárak se mezitím ve vězeňské nemocnici zotavuje z infarktu, který utrpěl po vyslechnutí rozsudku.

|Adéla Havránková, Břetislav Tureček, Matěj Skalický, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Mubárak dostal za podíl na smrti 800 lidí doživotí, mnozí Egypťané očekávali trest smrti

Svržený egyptský prezident Husní Mubárak a jeho bývalý ministr vnitra Habíb Ádlí dostali trest doživotního vězení. Soud v Káhiře jim jej vyměřil za spoluúčast na střelbě vládních sil do demonstrantů při loňských nepokojích, které nakonec vedly k pádu Mubarakova režimu. Během 18 dnů protestů bylo zabito přes 800 lidí. Odsouzení se ještě mohou odvolat, trest tak není definitivní. Podle prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka Mubárakovo odsouzení dokazuje, že nikdo nestojí nad zákonem. Mezi Egypťany i tak rozsudek vyvolal rozhořčení.

|Břetislav Tureček, Eva Presová, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Bývalému egyptskému prezidentu Mubárakovi hrozí i trest smrti

Egypťany čeká další milník na cestě od autoritářského režimu. Káhirský soud by měl dnes vynést verdikt nad svrženým egyptským prezidentem Husním Mubárakem. Někdejší hlava státu čelí obvinění z podílu na smrti demonstrantů při loňských protivládních protestech - během 18 dní vládní síly zabily přes 800 lidí. Mubárak by za to mohl dostat až trest smrti, soud ho ale také může úplně očistit.

|Veronika Sedláčková, Eva Presová |Zprávy ze světa

Egyptský exprezident Mubarak se bude zodpovídat i z nastolení tyranie

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak se bude zodpovídat mimo jiné z nastolení tyranie. Dnes to navrhl tamní prokurátor. Samotný Mubarak se soudu účastní, i když ho kvůli špatnému stavu do soudní síně přinášejí na nosítkách. Hrozí mu trest smrti především kvůli jeho podílu na zabití víc než osmi set účastníků loňských protestů.

|Václav Pešička, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

V Káhiře pokračuje proces s Mubarakem, soudce prý podjatý není

V Káhiře dnes po dvouměsíční prestávce pokračuje proces, v němž je bývalý egyptský prezident Husní Mubarak obžalován z korupce a spoluúčasti na zabití účastníků protivládních demonstrací. Souzeni jsou také jeho dva synové, bývalý ministr vnitra a vysocí policejní důstojníci, kteří jsou obviněni z podílu na zabíjení demonstrantů a ze zneužití moci. Všichni ale obvinění popírají.