„Nelze epidemii využít k tomu, abychom vytvořili takto mocný úřad, který zavede orwellovský systém v České republice,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody nebo vybrané služby.
Lidé totiž neberou cizí telefonní čísla. Když se ale studentka Jana Cajzová trasovaným již dovolá, jsou obvykle ochotni spolupracovat a pomoci najít další potenciálně nakažené.
Pokud se nakazíte nemocí covid-19, měla by vás bezprostředně po pozitivním testu kontaktovat krajská hygienická stanice. V praxi to zvládají pouze některé.
Důvěru společnosti podle něj narušili jak zdánliví odborníci mluvící o věcech, kterým nerozumí, tak chaotická vyjádření vlády. Zdůrazňuje také, že systém začal kolabovat už v létě.
Vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla sliboval, že se automaticky budou kódy posílat nejpozději od pátku, to se ale nepodařilo stihnout. „Ještě to nemáme,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.
Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, zhruba 20 okresů je zelených v prvním stupni.
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová zhruba před dvěma týdny uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty. Do trasování se pak zapojili medici i další hygienické stanice.
Roušky ve výuce se nosí ve školách kvůli zhoršující se epidemické situaci od pátku v celé ČR. Výjimkou je první stupeň základních škol, hodiny tělocviku, zpěv či hra na dechové nástroje.
Na jihu Moravy mají přes maximální úsilí s trasováním kontaktů skluz několik dní, ve středních Čechách nebo na Vysočině situaci zvládají. Hygienici z dalších krajů stíhají pomáhat kolegům z Prahy.
Příští týden by se měla spustit pilotní verze systému, který umožní e-mailový kontakt mezi hygieniky a praktickými lékaři. V dalším týdnu by měl začít systém plně fungovat.
Od 12. září začne běžet správní řízení o ukončení služebního poměru. Během posledních šesti měsíců tak Gottvaldová pobírala 80 procent svého dosavadního platu.
Nový manuál týkající se škol je návod pro hygieniky, jak postupovat, když budou muset nákazu ve škole řešit. Podle ministerstva zdravotnictví šlo především o sjednocení postupu.
Aktuálně je tak v Česku je 5561 lidí s covidem-19. Od začátku epidemie se v Česku nakazilo 23 169 lid, zhruba tři čtvrtiny nakažených se z nemoci vyléčily a 418 lidí s covidem-19 zemřelo.
Hygienici jsou v současné době podle Pavla Dlouhého absolutně přetížení. Pracují od března prakticky ve dne v noci. „Někdy se dá velmi těžko zvládnout všechno tak, jak by bylo žádoucí,“ říká.
„Semafor je jistě vodítko, jak konat, ale všechna větší města nelze porovnávat stejnými kritérii s ostatními, jde o odlišnou skutečnost,“ řekla Radiožurnálu ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.
Kotrbová uvedla, že z 23 nakažených je 17 cizinců. „Dva jsou v nemocnici,“ řekla. Jsou to také jediní hospitalizovaní pacienti v tomto kraji. Podle ČTK je zasaženou společností Intica Systems.
Pro veřejnost se například neuskuteční akce na náměstí, kde se konaly koncerty či projekce letního kina. Filmový program bude jen v kinech či v jiných promítacích místech.
Robert Juraszek plánoval dovolenou na Šumavě a vše dopředu zaplatil. Majitel penzionu mu pak zavolal a nechtěl ho ubytovat kvůli koronaviru. Peníze mu nevrátil, dokud sám do jeho hotelu nepřijel.
Moravskoslezská hygienická stanice v pátek bez předchozího upozornění vydala mimořádná opatření, kterými například zakázala hromadění lidí. Za překotné jednání se na ně snesla vlna kritiky.
Krajské hygienické stanice nespadají pod kritickou infrastrukturu, tedy mezi nejdůležitější systémy státu. Přesto mají do registrů, které do kritické infrastruktury patří, přístup.
Na stavbě v Praze 4 působí přes 40 firem, které zaměstnávají lidi z různých částí Česka. Koronavirus, který se tam objevil, se tak dostal až do pěti krajů za hranice metropole.
Na mezery v systému ochrany veřejného zdraví ukázala epidemie koronaviru. Za posledních 13 let se počet zaměstnanců hygienických stanic snížil zhruba na polovinu. Odborníci volají po rychlém řešení.