hygienik

hygienik v textech na iROZHLASU

|Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Hygienická služba je podfinancovaná a ubývá v ní odborníků, tvrdí hlavní hygienik

Hygienická služba v Česku trpí dlouhodobým podfinancováním a své úkoly zvládá plnit jen obtížně. Upozorňuje na to analýza hlavního hygienika Vladimíra Valenty. Ten varuje, že vlády v minulých letech podcenily ochranu veřejného zdraví, a ta proto prochází až destruktivním vývojem. Za vážnou dnes označily situaci i zdravotnické odbory.

|Petr Sehnoutka, bre |Zprávy z domova

Bývalý hlavní hygienik Michael Vít stane před soudem. Hrozí mu až 10 let vězení

U obvodního soudu pro Prahu 2 dnes začíná hlavní líčení v případu bývalého hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Je obžalován ze dvou trestných činů z dob jeho působení na postu hlavního hygienika. Podle vyšetřovatelů nezákonně zaplatil za konzultace manželovi své podřízené. Státu měl způsobit škodu zhruba dva miliony korun. Hrozí mu až deset let vězení.

|Lenka Jansová, Iva Havlíčková, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Končí testování alkoholu zdarma. Vzorky s jedem přinášeli lidé zejména na Moravě

Hygienici varují před silvestrovským pitím alkoholu nejasného původu. Přispívají k tomu i poslední zprávy z Polska, kde zemřelo v posledních dnech nejméně deset lidí, pravděpodobně na otravu metanolem. Dnes naposledy nabízejí možnost bezplatného testování na metanol. O tyto testy byl v posledních dnech velký zájem. Jejich předběžné výsledky před Vánocemi navíc ukázaly, že řada lidí nebezpečný alkohol doma opravdu má.

|Martina Spěváčková, bre |Zprávy z domova

Heger: Obviněný Michael Vít buď odejde z funkcí sám, nebo bude odvolán

O setrvání obviněného hlavního hygienika Michaela Víta ve funkci se rozhodne do příští středy. Oznámil to ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že buď ho vláda odvolá, nebo odejde sám. Vít je od včerejška obviněn ze dvou trestných činů, a to kvůli údajnému zmanipulování zakázek pro ministerstvo vnitra. Hrozí mu až deset let vězení. Vít vinu popírá.

|Štěpánka Čechová, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Hlavní hygienik nechá kvůli azbestu prověřit téměř 200 škol

Úřady spouštějí organizované pátrání po rizikových školních budovách kvůli výskytu rakovinotvorného azbestu. Hlavní hygienik Michael Vít dnes odeslal příslušným úřadům pokyny pro jednotný postup. Do konce února by měly být proměřeny téměř dvě stovky vytipovaných škol.

|Jan Herget, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Inspekce monitoruje klíčky v ČR, Německo podezření zpochybňuje

Státní zemědělská a potravinářská inspekce od rána prověřuje, jestli se i do České republiky dostaly podezřelé zeleninové a luštěninové klíčky. Hygienici zároveň čekají na podrobnější výsledky z německých laboratoří, které podle předběžných zpráv německých úřadů výskyt nebezpečné střevní bakterie na výhoncích z farmy v Dolním Sasku nepotvrzují. Nebezpečné střevní infekci podlehlo v Německu už 21 lidí. V České republice se zatím z nákazy léčí jedna americká turistka, která se pravděpodobně nakazila v severním Německu.