HZDS

|Vojtěch Berger, mz |Zprávy ze světa

Vladimír Mečiar přinesl před dvaceti lety do politiky 'banditismus'

Před dvaceti lety začala vznikat politická strana, která změnila tvář moderního Slovenska. Z porevolučního hnutí Veřejnost proti násilí se oddělila platforma s nenápadným názvem Za demokratické Slovensko. Od ní už byl jenom krůček ke známé zkratce HZDS. Lídr hnutí Vladimír Mečiar přinesl do slovenské politiky nové prvky, nacionalismus, populismus a cit pro takzvané obyčejné lidi. Mečiarovu éru provázely i vraždy na objednávku a celkové pohrdání zákonem. Mečiar se ale přesto udržel a z vysoké politiky odešel až loni po prohraných volbách.

|Renata Havranová, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Mečiar se omluvil Dvorskému a Jamrichovi

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar se omluvil opernímu pěvci Peteru Dvorskému za výroky dřívějšího ministra kultury Ivana Hudece. Předseda HZDS v týdeníku Čas zároveň přiznal, že se nepostupovalo správně vůči odvolanému řediteli Slovenského národního divadla Dušanu Jamrichovi.

Druhý návrh na obžalobu Mečiara

|Markéta Kaclová |Zprávy ze světa

Vyšetřovatel znovu podal prokurátorovi návrh na obžalobu bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara za nezákonné vyplácení odměn členům svého kabinetu. Potvrdila to mluvčí slovenských vyšetřovatelů Magdaléna Krasulová. Bratislavský prokurátor Michal Barila vrátil 6. prosince Mečiarův spis policii na dopracování.

|Zprávy ze světa

Rozhodnutí soudu může vést k zákazu HZDS

Slovenský ministr vnitra Ladislav Pittner uvažuje o zákazu HZDS jako politické strany. Dal najevo, že k takovému kroku přistoupí, pokud soud dokáže, že špičky Hnutí za demokratické Slovensko jsou zodpovědné za závažné politicky motivované trestné kauzy, jako zavlečení syna exprezidenta Michala Kováče do Rakouska, či sabotáž vůči hlavě státu při využití Slovenské informační služby.