igelit

|Jan Prokeš, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Afrika vyhlašuje boj igelitovým taškám

Republika Kongo jako další africká země vyhlásila tažení proti igelitovým taškám a pytlíkům. Po vzoru Rwandy zakáže jejich produkci, dovoz, prodej i užívání k balení jídla, sladkostí, vody nebo nápojů. Vláda chudého středoafrického státu tím chce čelit znečištění životního prostředí. Boj proti plastovým taškám vyhlašují úřady v různých částech planety. V Africe v něm ale zatím postupují nejvíc rezolutně.

|Martin Křížek, Jan Piroch |Ekonomika

Číňané mají zájem o české síťovky, mají nahradit igelitky

Číňané spotřebují denně deset miliard igelitových tašek a pytlíků. Většina z nich skončí druhý den v koši nebo na ulici. Jen v Šanghaji, kde se koná EXPO 2010, vyhodí 20 milionů tamních obyvatel ročně do koše 190 tisíc tun igelitových tašek. Mohli by si přitom vzít příklad z Hong Kongu. Tam za pouhý rok snížili počet plastových tašek vydávaných v supermarketech o 90 procent. K úspěchu přispělo zavedení daně ve výši 50 centů, tedy asi koruny dvacet. Zákazníci nyní proto raději chodí na nákup s vlastní taškou. I proto má Čína velký zájem o české síťovky.

|Václav Sochor, Alice Kottová |Zprávy z domova

Řetězce rozdají v Česku 3 miliardy igelitek ročně

Igelitové tašky hyzdí českou přírodu. Na vině jsou tak jako kdekoli jinde nákupní řetězce, které je rozdávají zdarma. Igelitky mají stále zdarma k dispozici například zákazníci hypermarketů Hypernova a obchodů Tesco. To chtěl kdysi zatrhnout někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.

Ministr Bursík chce o ekologických zákonech jednat i se sociální demokracií

|Veronika Malá, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Při prosazování ekologických zákonů se ministr životního prostředí Martin Bursík hodlá obrátit i na sociální demokracii. Nechce se tak ve sněmovně spoléhat jen na koaliční hlasy. Tímto způsobem pak bude postupovat i u nového zákona o odpadech, který dnes ministerstvo představilo. Zákon by mohla do léta projednat vláda, na podzim potom dolní komora.